Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Tığ Örgü, Zikzaklı, Yelek Modeli

Tığ Örgü, Zikzaklı, Yelek Modeli

Malzemeler: 3 numara tığ , 3 yumak pullu şal ipi.

Yapılışı: Ön ve arka beden tüm örülür,16 adet zikzaklı  bölümden oluşup,her bölüm 12 adet trabzandan oluşmaktadır.Beden ölçüsüne göre zincir çekilir. Üzerine  12 adet trabzandan sonra önce artırma sonra eksiltmeler yapılarak verev bir görüntü oluşturulur.

Artırmalar aynı yere 2 defa batılarak yapılır.(önce bir trabzan örülür  sonra 2 zincir çekilir tekrar aynı yere bir trabzan daha örülür.)

Eksiltmeler ise bir önceki sıranın zincir ilmeklerinden atlama yapılarak örgüye devam edilir.Artırmaların olduğu yerde örgü genişlerken,eksiltme sonucu yukarı doğru daralacaktır.

NOTArtırma ve eksiltmeler aynı sayıda olmalıdır.Modelimiz kol evi oyuntusuna  kadar  her sırada eksiltme ve artırmalar yapılarak devam eder.Örgü boyu 40 cm olunca ,ilk 3 – zikzaklı bölüm örülür, kol evi oyuntusu için 2 bölüm örülmez, arka 6 bölümden oluşur, tekrar 2 bölüm diğer kol oyuntusu için örülmez, sol ön beden için 3 bölüm kalır. Arka ve ön beden şimdi ayrı ayrı örülür.Arka beden 22 cm daha örülüp  bitirilir. Sağ ön beden 11 cm örüldükten sonra  ilk, 1. bölüm örülmez böylelikle yaka  oyuntusu oluşur, kalan 2 bölümde artırma ve  eksiltmeler yapılmadan sadece trabzanların üzeri, 10 cm daha örülüp bitirilir. Diğer omuzda aynı şekilde örülür.  Omuzlar birleştirilir. Yeleğimizin kenar kısımlarına 3 sıra veya arzuya göre daha fazla sayıda sık iğne yapılır,son sırada geriye dönük sık iğne çalışılarak yelek tamamlanır.

MODELİMİZ:42 Beden ölçülerinde çalışılmıştır.