Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri

ŞİŞ ÖRGÜ – BEBEK YELEĞİ

ŞİŞ ÖRGÜ – BEBEK YELEĞİ

MALZEMELER:1 yumak bebe yünü, 3,5 numara şiş, 4 adet düğme

YAPILIŞI:  ARKA: 60 İlmek ile başlanır. 6 sıra haraşo ( yani 6 diş) yapıldıktan sonra düz örgüye geçilir.13 cm örülür her iki yandan  kol evi için 12 ilmek , haraşo olarak  örülür. 6 sıra haraşo yapıldıktan  sonra, kenarlardan 6 ilmek kapatılır. Kol evi   kesiminden sonra, 9 cm daha örüldükten sonra arka beden tek seferde kesilip bitirilir.

SAĞ ÖN BEDEN : 50 ilmek ile  başlanır. 3 diş haraşo örüldükten sonra aynı sırada iki ilik açılır.Bunun için ilk 3 ilmek örülür-  şişe 1 ilmek dolama  yapılır -2 ilmek beraber alınarak 1 ilmek eksiltilmiş olur böylece ilik yeri oluşturulur. Sonraki 10 ilmek örülüp , şişe 1 ilmek dolama yapılır – 2 ilmek beraber alınarak 1 ilmek eksiltilmiş olur ve  ikinci ilik açılır.6 diş haraşo tamamlandıktan  sonra model kurulur.

Kenardaki ilk 6 ilmegimiz örgü boyunca haraşo olarak devam eder .

MODEL:İlk 6 ilmek haraşo , 3 düz ilmek” 1 ilmek dolama yap – 3 ilmeği   birlikte al(  2 ilmek eksiltilmiş olur) 1 ilmek dolama yap” ( tırnak içerisindeki işlem 4 sırada bir  örgü boyunca devam eder.)  3 ilmek düz ör sonraki 2 ilmek birlikte alınarak 1 ilmek eksiltilir , yeleğimizin önündeki yuvarlaklığı vermek için  her ön yüzünde, kesme işlemi yapılır, şişte 21 ilmek kalana kadar bu şekilde  örgüye devam edilir.

İlik yerinden sonra 11 diş haraşo daha  yapıldıktan sonra aynı şekilde 2.ilik yerleri açılır.( ilk 3 ilmeği ör 1 artır 2 ilmeği birlikte al 10 ilmek ör , 2 ilmeği birlikte al 1 artırma yapılarak  ikinci ilik açılır.Örgü boyu 13 cm olunca kol evi için kenardaki  12 ilmek haraşo olarak örülür. 6 diş haraşo yapıldıktan sonra kol evinden  6 ilmek kapatılır. Geriye kalan 6 ilmek  kol çevresi bandı olarak ,haraşo örgü olarak devam eder.Kol evi kesintisinden sonra,9 cm daha örülüp omuzdaki, yaka kenarındaki 7 ilmek hariç diğerleri kesilir,  yaka  kenarındaki 7 ilmek , 4 cm örüldükten  sonra kesilir.( 4 cm arka yaka kenarı için  örülür.)

SOL ÖN : Sağ ön beden gibi örülüp bitirilir.sadece ilik yerlerine denk gelen  yerlere düğme dikilir.

BİTİRME: Yanlar ve omuz makine dikişi ile  birleştirilir.Yaka kenarındaki 7 ilmeklik , 4 cm’ lik haraşo bantı arka bedene   çevrilerek dikilir
.