Anasayfa El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

SAÇ ÖRGÜLÜ – BAYAN HIRKA MODELİNİN YAPILIŞI

SAÇ ÖRGÜLÜ –  BAYAN HIRKA MODELİ

Hırkamızın tamamı saç örgü modeli ile çalışılmış şık bir hırka.

Kullanılan malzemeler : 6 yumak yün – 1 yumak kalın yün –  4.5 numara şiş kullanılmıştır.

Modelimiz 40 beden ölçülerinde çalışılmıştır.

Arka Beden :117 ilmek ile başlanır. 2 ters – 3 düz – ile 2 cm olacak şekilde lastik örülür. Arka beden de 6 adet saç örgüsü yapılır.

Lastik örgünün üzerine model kurulur:  2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters – 3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters – 3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters  -3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters – 3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters – 3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters ilmek olarak örülür.

Saç örgüleri 13 ilmek üzerine kurulur. Ortadaki 1 ilmek örgü boyunca burgulara eklenmeden,  düz olarak örülür.

Saç Örgüsünün Yapılışı : 13 ilmek ilk başlangıçta 8 sıra örüldükten sonra, burgular yapılır, ilk 6 ilmek ile son 6 ilmek ( 3 + 3 ilmeğin yerleri içten dışa doğru değiştirilir). Önce ilk 6 ilmek şişten çıkarılır, öndeki 3 ilmek yardımcı bir şişte, örgünün arkasında bekletilirken,  arkadaki 3 ilmek düz örülür, sonra yardımcı şişte bekletilen 3 ilmek örülür. tam ortadaki 1 ilmek örülür, diğer 6 ilmekte şişten çıkarılır, öndeki ilk 3 ilmek yardımcı bir şişte, örgünün önünde bekletilirken, arkadaki 3 ilmek örülür, sonra şişte bekletilen 3 ilmekte örülür. Böylelikle çaprazlama işlemi gerçekleştirilmiş olur. İkinci burgular ise 18 sıra sonra yapılır. Örgü boyunca saç örgüleri bu şekilde örülür.

Model aynı şekilde örülür. Örgü boyu 35 cm  olduktan sonra, kol evi kesintisi yapılır.  Her iki kenardan,  sıra başlarında önce, 4 ilmek –  sonra 3 ilmek – 2 ilmek, en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 97 ilmek ile  örgü devam eder.

. Kol evi yüksekliği 21 cm, olunca  ilmekler, 3’e bölünür. Omuzlara, 32 – 32,  ense içinde 33 ilmek ayrılır.Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır. ( Omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 11 ilmek kapatılır,kalan 21 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  11 ilmek kapatılır, kalan 10 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 10 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir).

Sıra ensedeki ilmeklere gelir, ense için ayrılan 33 ilmekte, aynı sırada  kapatılır,  şişte sol omuz için kalan, 32  ilmek örülür.Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir

 Sağ Ön Beden : 65  ilmek ile başlanır. 3  düz – 2 ters – 3 düz – 2 ters  ile 2 cm olacak şekilde lastik örülür.

Lastik örgünün üzerine model kurulur: 3 düz – 2 ters – 3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters – 3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters – 3 düz – 2 ters – 13 ilmek düz ( saç örgüsü ) – 2 ters ilmek olarak örülür.

Saç örgüleri 13 ilmek üzerine kurulur. Ortadaki 1 ilmek örgü boyunca burgulara eklenmeden,  düz olarak örülür.

Model aynı şekilde örülür. Örgü boyu 35 cm  olduktan sonra, kol evi kesintisi yapılır. Kol evi kesintisinin yapılacağı yerin,  sıra başlarında önce, 4 ilmek –  sonra 3 ilmek – 2 ilmek, en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 55 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi oyuntusundan   sonra şişte kalan 55 ilmek ile 11 cm daha örülür.Yaka kesintisi için, yaka kenarından  önce 18 ilmek kapatılır,sonraki her sıra başında  önce 3 ilmek – sonra 1  ilmek – en sonda 1 ilmek kapatılarak yaka oyuntusu tamamlanır. (Toplamda 23 ilmek kapatılacak).  Kol evi yüksekliği 21 cm olduktan sonra, şişte kalan 32 ilmek ile, omuz başından, önce sıra başındaki ilk 11 ilmek kapatılır,kalan 21 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  11 ilmek kapatılır, kalan 10 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 10 ilmekte kapatılarak  omuz bitirilmiş olur.

Sol Ön Beden :Sağ ön bedenin simetrisi olarak çalışılır.

 Kol Çalışması : Şişe 55 ilmek atılır, 2 cm lastik örülür. 55 ilmeğin ortasına saç örgüsü yapılır.

Lastik örgünün üzerine model kurulur:  ilk 19 ilmek düz  – 2 ters – 13 ilmek ( saç örgüsü ) 2 ters – 19 ilmek düz  örülür.

Kol evine kadar yapılacak artırmaları kendiniz, kol genişliğinize göre  yanlardan ilmek artırmalarınızı  eşit aralıklarla yapınız.

Modelimizdeki  kol genişliğini, eşit aralıklarla 2 – 3 cm aralıklarla her iki kenardan birer ilmek artırılır.  Şişteki ilmek sayısı 77 olana kadar örgüye devam edilir.

Kol boyu 40 cm olunca, Kol evi oyuntusu için ,her iki kenardan önce  3 ilmek –  sonra 2 ilmek – sonraki her sıra başında 1’er ilmek kapatılarak örgüye devam edilir.

Şişte 21 ilmek kalınca, sıra başlarında,  önce 2 – sonra 3 – en sonda şişte kalan 11  ilmek kapatılarak kol çalışması tamamlanır.

Parçaların Birleştirilmesi:  Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle  dikilir. Ön ve arka bedenin yan  kısımları da dikilir. Kolun önce yanları dikilir, sonra kol evine, uygun bir şekilde oturtulup dikilir.

Yaka kenarından şişe 123  ilmek  toplanır, 3 düz – 2 ters olarak 17 cm lastik örgü yapıldıktan sonra ilmekler kapatılır, yaka tamamlanır.Saç örgülerinin arasından kalın olan yünümüzden kordon geçirilip uçları tutturulmuştur.

Hırkamızın modeli hem çok güzel, hemde son derece kullanışlı bir hırka oldu.