Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

YALANCI SAÇ ÖRGÜSÜ – ANLATIMLI YELEK MODELİ


YALANCI SAÇ ÖRGÜSÜ- ANLATIMLI  YELEK MODELİ

MALZEMELER: 5 Yumak orta kalınlıkta yün,  4.5 numara şiş.

YAPILIŞI: İlmek hesabını yaparken 8 ve katları +2 ilmek  hesabı yapılır.Modelimiz 42 beden ölçülerindedir.

ARKA: 109 ilmek ile başlanır.Yeleğin alt kenarına 6 sıra haraşo yapılır.

1.sıra :1 kenar ilmek”-5 ilmek haraşo-3 ilmek düz” -5 ilmek haraşo -3 ilmek düz olarak model kurulur,yalnız sıranın sonunu 5 ilmek haraşo+1  kenar ilmeği olarak bitirilir.

2.sıra : Örgünün arkası görüldüğü gibi örülür.Tersler ters, düzler düz örülür.

3.sıra: “5 ilmek haraşo-3 ilmek düz”, tırnak işareti arasındaki yerler tekrar edilir.

4.sıra :Örgünün arkası görüldüğü gibi örülür.Tersler ters düzler düz örülür.

5.sıra: 1 kenar ilmek- 5 ilmek haraşo ör, 3 düz ilmeğin ortasındaki ilmeğin, 3 sıra altına şişimizi batırıp, ilmeğimizi çıkarıyoruz ,çıkardığımız ilmeğimizi örmeden sağ şişimize alıyoruz, 3 ilmek  düz ördükten sonra tekrar şişimizi battığımız yere batırıp, ilmek çıkarıyoruz, çıkardığımız ilmeği örmeden sağ şişimize alıyoruz.Daha sonra 5 ilmek haraşo-3 ilmek düzü örerken aynı işlemi tekrarlıyoruz.Sıranın sonuna kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

6.sıra :1 kenar ilmek-5 ilmek haraşo-örmeden aldığımız ilmeğimizi tekrar örmeden şişimize aktarıyoruz, 3 ilmek ters, tekrardan örmeden aldığımız ilmeğimizi sağ şişimize aktarıyoruz.5 ilmek haraşo-3 ters ilmeklerimizi aynı şekilde örüyoruz.

7.sıra : 1kenar ilmek – 5 ilmek haraşo – 3 düz ilmek ör,(  yalnız bu sırada düz ilmekleri örerken şişimizde bulunan örmeden aktardığımız ilmekleride birlikte örüyoruz.Önce aktardığımız ve 1 düz ilmeği beraber örüyoruz, sonra 1düz  –  daha sonrada tekrar 1 düz ve aktardığımızı birlikte örüp, 3 düz  ilmeğe getiriyoruz.) – 5 ilmek haraşo – 3 ilmek düz olarak sıranın sonuna kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

8.sıra: :Örgünün arkası görüldüğü gibi örülür.Tersler ters düzler düz  örülür.

   Sonraki sıralarda 5 – 6 – 7 – 8. sıraların tekrarı yapılır.

 

Örgümüzü kol evine kadar örünce koltuk altı kesimi için her iki kenardan 8 ilmek kapatılır,kalan 93 ilmek ile 22 cm daha örüldükten sonra ilmekler 3’e ayrılır. Omuzdaki 31  ilmek 10+10+11 olarak  üç kademede kapatılır.(Önce omuz başındaki 10 ilmek kapatılır, diğer ilmekler örülür.Arkası  görüldüğü gibi örülür.Diğer sırada kalan 21 ilmeğin 10 ilmeğide kapatılır,diğer ilmekler örülür.Arka sıra örüldükten sonra geri kalan 11 ilmekte kapatılıp omuz oluşturulur.Ensedeki ilmekler tek seferde kapatılır.Daha sonra diğer omuzda aynı şekilde üç kademede kapatılıp örgünün arkası bitirilir.

SAĞ ÖN:60 İlmek ile başlanır.Arka beden gibi 6 sıra haraşo yapıldıktan sonra model kurulur.Kol evine kadar aynı şekilde örülür.Kol evi için, 12 ilmek tek seferde kesilir.Yaka kenarı için her sırada ön yüzde, 1 kenar ilmek + 4 ilmek haraşo ör, sonra 5.ilmek ile 6.ilmeği birlikte kes ,sonraki ilmekleri modele göre örmeye deva m et.31 ilmek kalana kadar kesme işlemine devam et .Kol evi yüksekliği 22 cm olunca omuzda kalan 31 ilmek 10+10+11 ilmek olarak kapatılır.

SOL ÖN: Sağ ön gibi simetrik olarak örülür.

BİTİRME: Yanlar  dikilir, omuz birleştirilir.