Anasayfa Anlatımlı Örgüler Çanta Modelleri El Örgüleri

HASIR İPLE – TIĞ ÖRGÜ – ANLATIMLI – ÇANTA YAPIMI

HASIR İPLE  – TIĞ ÖRGÜ – ANLATIMLI –  ÇANTA MODELİ

Bayanların olmazsa olmaz aksesuarı kesinlikle çantalardır. Çantanız başkasında olsun istemezseniz, anlatımlı çantamızı yapabilirsiniz. Tığ işi olsun, şiş örgü olsun birçok şekilde örgüden çanta yapabilirsiniz.El örgü çantalar son yıllarda trend olmuş,  her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Modelleri ,farklı renkler ile örerek ve süsleyerek çantanızı  dilediğinizce hareketlendirebilirsiniz.

MALZEMELER: 1 Çile hasır ip, 4 numara tığ,

NOT : Hasır ipi  biraz sert olduğu için örerken zorlanmadan örebilmek için   parmağımıza dolayacağımız ipi, ıslak bez yardımı ile nemlendirirsek daha rahat çalışmış oluruz.

ÇANTANIN BİTMİŞ ÖLÇÜLERİ: Yüksekliği 26 cm -Çantanın tabandan yukarı doğru hafif genişlediği için,  ağız kısmının genişliği 42 cm dir.

SIK İĞNE YAPILIŞI : Temel zincirden 1  ilmek çekiniz. Tığınıza 1 ilmek dolayarak, tığ üzerindeki 2 ilmek içinden geçiriniz.

YAPILIŞI : Çantanın tabanı oval olarak çalışılır.

1.sıra: Bunun için 22 cm uzunluğunda zincir çekiniz.Zincirin  her iki kenarına, yani etrafına sık iğne çalışması yapınız. Köşeleri çalışırken; Her iki köşeye aynı yere, gelecek şekilde 3 adet sık iğne yapılır.

Zincirin etrafına dönülerek çalışılır.

2.sıra :Köşedeki 3 adet sık iğnenin olduğu yere gelince,şekildeki gibi bir sık iğnenin içine, 2 sık iğne yapılır. 3 sık iğne, 6 sık iğne olur.

Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne yapılır.

3.sıra : Köşedeki yerler için, bir çift –  bir tek, sık iğne yapılarak 6 sık iğne, 12 adet  sık iğne olur.

4.sıra  Köşedeki yer için bir çift – iki tek – bir çift – iki tek….. sık iğne çalışması yapılır. Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne çalışılır.

Bir sonraki sıralarda  bir çift – üç tek – bir çift – üç tek olarak çalışılır. Sonraki sırada bir çift – dört tek – bir çift – dört tek …..diye sık iğneler devam eder,  aradaki tek sayılar her sırada artırılarak örülmeye devam edilir. Örgümüzün eni 10 cm olana kadar devam edilir. Çantanın taban kısmı tamamlanlandıktan sonra ,üzerine model kurulur.

Model: Aynı noktaya bir sık iğnenin üzerine 5 adet trabzan yapılır, ( 1 ilmekten 5 ilmek çıkarılır.) zincir çekmeden, alt sıradan 2 sık iğne atlanır, 3. sık iğneye ilmeğimiz tutturulur.Tekrar zincir çekmeden, alttaki sıradan 2 sık iğne  atlanır 3. sık iğnenin içine 5 adet trabzan yapılır.Zincir çekmeden, alt sıradan 2 sık iğne atlanır, 3. sık iğneye ilmeğimiz tutturulur. Bu şekilde model devam eder, birinci sıra tamamlandıktan sonra ,ikinci sıraya geçilir.

İkinci sırayı beşli ilmeklerin  aralarına denk getiriyoruz .Bu şekilde 4 sıra çalışılır.Model uygulamasından sonra  4 cm sık iğne çalışılırken  eşit aralıklarla artırmalar yapılarak, 2 cm’lik genişleme yapılır.

Tekrar 5 sıra olacak şekilde  model kurulur. üzerine 4 cm sık iğne çalışılırken  eşit aralıklarla 2 cm’lik genişleme yapılır. Son olarak 2 sıra  model kurulur üst kımı 4 cm sık iğne çalışılarak çanta tamamlanır.
ASKI: 5 cm genişliğinde zincir çekilir üzerine sık iğne çalışılır, askı uzunluğunu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Askıları zımbalar ile çantaya tutturduk. İçini astarladık. Kullanıma hazır güzel bir çanta elde ettik siz isterseniz farklı şekillerde süsleyebilirsiniz.