Anasayfa Anlatımlı Örgüler Atkı - Bere Modelleri El Örgüleri

ŞİŞ VE TIĞ YARDIMI İLE ÖRÜLEN ELDİVEN MODELİ

ŞİŞ VE TIĞ YARDIMI İLE ÖRÜLEN ELDİVEN YAPIMI

Malzemeler :1 yumak yün , 2.75 numara tığ,  3.5 numara şiş

YAPILIŞI : 50 ilmek ile başlanır. Şiş ile bir düz, bir ters lastik örgüden,  6 cm örülüp ilmekler kapatılır. Lastiğin iki kenarı birbirine dikilerek birleştirilir.Lastiğin üzerine tığ yardımıyla, kenara yükseklik vermek için 4 zincir çekilir,sonra aynı noktaya ” 2 adet trabzan yapılır,2 zincir çekilir, tekrar aynı noktaya 2 tabzan daha ya pılır (toplamda aynı noktada 4 adet trabzan olacak) ” .

 Sonra zincir çekmeden , lastik örgüden 4 ilmek atlanarak ikinci bölüm , tırnak içerisinde anlattığım bölüm tekrarlanır.Bundan lastik örgünün üzerine toplam 10 bölüm örülür ve örgü birleştirilir.

İkinci sıraya geçerken dörtlü trabzanın ortasına sık iğne ile gelinir. Kenara yükseklik vermek için 4 zincir çekilir.Yukarıda kırmızı renkli yazıyla yazılan ,işlemden 9 sıra örülür. Dokuz sıra tamamlandıktan sonra baş parmak için, 2 bölümlük yer 10.sırada örülmez.   8  bölüm ile örgüye devam edilir. 5 sıra daha  örülür, son sırada parmak araları tutturulur.

Biz örgümüzün lastik kısmı ile tığ örgümüzün olduğu yeri farklı bir renk ile ördük.Yapımı kolay ,fazla zamanınızı almayacak bir model,keyifle örmeniz dileğiyle.