Anasayfa Anlatımlı Örgüler Atkı - Bere Modelleri El Örgüleri

ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK SÜSLÜ ATKI – BERE MODELİ

ATKI – BERE MODELİ YAPIMI

Kullanılan Malzemeler:  3 yumak batikli yün , 5 numara şiş, hazır göz – ağız

BERE  YAPILIŞI:   80  ilmek ile başlanır. 1 düz – 1 ters ilmekle 5 cm lastik örgü örülür. Lastik örgüden  sonra  düz örgüye geçilir. 15 cm örülür. berenin tepe kısmını örmek için ilmekleri,  6’eşit parçaya ayırıyoruz.

Önce; 6 ilmek düz – 2 ilmek kes – 11 ilmek düz – 2 ilmek kes -11 ilmek düz – 2 ilmek kes -11 ilmek düz – 2 ilmek kes -11 ilmek düz – 2 ilmek kes – 11 ilmek düz – 2 ilmek kes – 7 ilmek düz örülür.

Arka sırada tüm ilmekler ters örülür.

Ön yüzde her sırada kesme yerine gelince ,ilmekler eksiltilir. 6 sıra bu şekilde örgümüz  örüldükten sonra tüm ilmeklerin içinden iğne yardımıyla ipliğimiz  geçirilir ve tepe noktasındaki ilmekler  toplanır. Berenin yan kısımı birleştirilip  dikilir.  Göz – ağız ve burun  için ister hazır malzeme, ister renkli yünlerle bereyi süsleyebiliriz.Beredeki kulakların yapımı için; tığ yardımıyla  kulak çalışması yapılıp bereye tutturulur.

ATKI: 45 ilmek ile 13 cm düz örgü örülür, atkının cep kısmının ikiye rahat katlanabilmesi için 1( diş haraşo örgü örülür, sonrasında ters örgüye geçilir.13 cm ters örülür. Atkının uç kısmındaki  cep çalışılmış  oldu. 13 cm ters örgü sonra düz örgüye geçilir.

Şişteki ilmeklerin baş ve son kısmındaki ,7 ilmek atkının kenarlarının  kıvrılmaması için lastik örgü olarak çalışılır.Örgü boyu 120 cm olunca atkının diğer ucundaki cep çalışmasına geçilir, önce 13 cm ters örgü sonra,1 diş  ( sıra) haraşo örgü örülüp, düz örgüye geçilir. 13 cm düz örgü örülür  ve ilmekler kapatılır. Cep kısmının olduğu yere tığ yardımıyla kulak çalışması yapılıp örgüye tutturulur.

ATKININ BİTİRİLMESİ: Cep çalışması yaptığımız yerin  yanlarını  dikip birleştiriyoruz.Göz – ağız – burun çalışması yapılıp atkı süslenir.  Çocukların severek kullanacağı bir atkı ve bere modelini paylaştım.Umarım beğenirsiniz.