Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Süveter ve Kazak

Yalancı İşkembe ve Saç örgü Modeli ile Örülen Kazak

BAYAN KAZAK MODELİ.

Kullanılan Malzemeler: 5 yumak orta kalınlıkta  yün, 5 numara şiş.

YAPILIŞI: ARKA  BEDEN: 82 ilmek ile başlanır. 2 düz –  2 ters olarak 5 cm lastik örgü yapılır. Örgünün arkası  yalancı işkembe örgüsü yapılır. İşkembe örgü, diğer örgülere göre daha esnek olduğu için ilmek sayısını ona göre ayarlıyoruz.

YALANCI İŞKEMBE ÖRGÜSÜNÜN YAPILIŞI:  1.sıra ön yüz:1 kenar ilmek -“ 1 ilmek düz ör – 1 ilmek, bir alttaki ilmeğin içinden bat ve düz ör – 1 ilmek düz ör – 1 ilmek, bir alttaki ilmeğin içinden bat ve düz ör.

2.sıra:Arka: Tüm ilmekleri düz ör.

3.sıra: ön yüz: 1 kenar ilmek – 1 ilmek, bir alttaki ilmeğin içinden bat ve düz ör – 1 ilmek düz ör1 ilmek, bir alttaki ilmeğin içinden bat ve düz ör – 1 ilmek düz ör.

4.sıra:Arka :Tüm ilmekleri düz ör.

NOT:Tırnak işareti arasındaki yerleri tekrarla. Bundan sonraki sıralar 1. ve 4. sıraların tekrarı olarak yapılır.

Örgü lastikten itibaren 40 cm olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında  önce 3 ilmek –  sonra 2 ilmek – en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 70 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 21 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara- 23 – ense için- 24 ilmek ayrılır. Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 8 ilmek kapatılır,kalan 15 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  8 kapatılır,kalan 7 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 7 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra ensedeki ilmeklere geldi, ense için ayrılan 24 ilmekte, onlarda  aynı sırada  kapatılır,  şişte sol omuz için kalan, 23 ilmek örülü.Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir.

ÖN BEDEN:Ön bedende saç örgüleri var,bunlar örgüyü biraz toplayacağı için, 92 ilmek ile başlanır. 2 düz – 2 ters ile  5 cm lastik örgü yapılır. Lastikten sonra modele geçilir.

MODEL KURULUMU: 19 ilmek ör (sağ kenardaki yalancı işkembe) , 2 düz –  2 ters – 10  düz – ( saç örgüsü için) -2 ters – 2 düz – 18 ilmek ( ortadaki yalancı işkembe) 2 ters – 2 düz – 10 düz (saç örgüsü) – 2 ters – 2 düz – 19 ilmek  sol kenardaki yalancı işkembe  örgüsü için ilmekler kurulur.Sekiz sıra sonra saç örgüleri için ayrılan 10 ilmek bükülür.

SAÇ ÖRGÜSÜ: İlk 5 ilmeği iki ucu sivri şişe alıp örgünün önünde bekletiniz.Ondan sonraki 5 ilmeği düz örünüz. Yardımcı şişte bekletilen 5 ilmeği düz örünüz.  Çaprazlama işlemini tamamlamış oldunuz.(Daha sonraki sıralarda saç örgüsünü 14 sıra  olduktan sonra bükünüz).

Örgü lastikten itibaren 40 cm olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan önce 3 ilmek –  sonra 2 ilmek – en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır.Kalan 80 ilmek ile 10 cm daha örüldükten sonra yaka oyuntusu için, ortadaki 20 ilmek tek seferde kapatılır sonraki sıralarda her iki yaka kenarından önce 4 ilmek-  sonra 2 ilmek – en sonda 1 ilmek kapatılarak yaka oyuntusu yapılır. Kol evi yüksekliği 21 cm ‘den sonra  kalan 23 ilmek ,omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 8 ilmek kapatılır,kalan 15 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  8 ilmek kapatılır,kalan 7 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 7 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir.Sol omuzda, sağ omuz gibi ilmekleri kapatılarak ön beden bitirilir.

KOL :42  ilmek ile başlanır. 5 cm’ lik lastik örgüden sonra yalancı  işkenbe örgüsü yapılır. 8 cm’ de  bir, sağdan ve soldan  1’er  ilmek artırılır. 4 sağda, 4 solda toplamda 8 ilmek artırılarak  50 ilmeğe ulaşılır.Örgü boyu 44 cm olunca,her iki kenardan önce  3 ilmek –  sonra 2 ilmek  ve   20 ilmek kalana  kadar da, her sıra başında birer ilmek kapatılır.Sonra, 2 ilmek-  bir sonraki sırada, 3 ilmek ve en sonda kalan 10 ilmek kapatılarak kol oyuntusu oluşturulur.

BİTİRME: Omuz’un biri, makina dikişi tekniğiyle  dikilir, diğer omuz dikilmeden önce yaka çalışılır. Yaka kenarından   86 ilmek şişe  toplanır. 2 düz – 2 ters örgüden 4 cm örülerek yaka tamamlanır,yanı dikilir. Önce omuz  sonra  yan beden  dikişleri en son  kollar dikilerek kazak tamamlanır. Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.