Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Süveter ve Kazak

EL ÖRGÜSÜ -BAYAN – SÜVETER MODELİ

ŞİŞ ÖRGÜ -BAYAN-  SÜVETER MODELİ

KULLANILAN MALZEMELER: 4 Yumak yün, 4.5 numara şiş

 ARKA :102 ilmek ile başlanır. 2 düz –  2 ters olarak 5 cm lastik örgü yapılır.

MODELİN  YAPILIŞI:

1. sıra:  4 düz –  2 ters olarak örülür.

2. sıra: Arka : Tersler ters, düzler düz örülür.

3. sıra:  4 düz –  2 ters olarak örülür.

4. sıra:  Arka :Tersler ters, düzler düz örülür.

5.sıra:Ön yüz: 1 düz – 2 ters – 1 düz – 2 ters ” olarak sıranın sonuna kadar devam eder.

6.sıra: ilmekler görüldüğü gibi örülür.

7.sıra: 1 düz – 2 ters – 1 düz – 2 ters” olarak sıranın sonuna kadar devam eder.

8.sıra: ilmekler görüldüğü gibi örülür.

Sonraki sıralarda  1. ile 8.sıraların tekrarını  yapınız.

Örgü lastikten itibaren 40 cm olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında  önce 3 ilmek –  sonra 2 ilmek – en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 90 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 21 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara, 30 +30  – ense içinde 30  ilmek ayrılır. Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için; ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 10 ilmek kapatılır,kalan 20 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  10  ilmek kapatılır,kalan 10 ilmek örülür, arka sıra örülür. Ön yüze gelince son kalan 10 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra  ense için ayrılan 30 ilmekte, onlarda  aynı sırada örerek  kapatılır.  Şişte, sol omuz için kalan, 30 ilmek örülür. Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir.

ÖN BEDEN: 110  ilmek ile başlanır.  2 düz – 2 ters ile  5 cm lastik örgü yapılır. Lastikten sonra modele geçilir.Örgü lastikten itibaren 40 cm olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan önce 3 ilmek –  sonra 2 ilmek – en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 98  ilmek ile, ” V”  yaka oyuntusu için ilmekler ikiye ayrılır. Ortadaki ilmekler her sıra başında 1 ilmek kapatılarak örgüye devam edilir. 30 ilmek kalana kadar kesme işlemi yapılır. Kalan 30 ilmek örgü boyu 21 cm  olunca omuzdaki ilmekler kapatılır. Omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 10 ilmek kapatılır, kalan 20 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  10 ilmek kapatılır,kalan 10 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 10ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir.Sol omuzda, sağ omuz gibi ilmekleri kapatılarak ön beden bitirilir.

ÖRGÜNÜN BİTİRMES İ: Omuz’un biri, makina dikişi tekniğiyle  dikilir, diğer omuz dikilmeden önce yaka çalışılır. Yaka kenarından   90 ilmek şişe  toplanır. 1 düz – 1 ters örgü – örülürken ,ön ortadaki  3 ilmek her ön yüzde beraber örülerek kesme işlemi yapılır. Örgü boyu 3 cm olunca ilmekler kapatılır, yaka tamamlanır. Diğer omuz  dikilir.  Sonra aynı şekilde kol çevresinden  90  ilmek toplanarak   1 düz  1ters lastik örgü örülür. Lastik  2 cm olunca ilmekler kapatılır,  sonra  yan beden  dikişleri  dikilerek süveter tamamlanır.

Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.