Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Şiş Örgü – Bebek Hırkası – Yandan Örülerek yapılan

Şiş Örgü – Yandan Örülen Bebek Hırkası

 Kullanılan Malzemeler: 2

Yumak bebe yünü, 3.5 numara şiş, 5 Adet düğme

Kullanılan Örgü Teknikleri: Düz örgü – Haraşo örgü

HARAŞO ÖRGÜ: Ön ve arka sıralarda hep düz örgü örülerek oluşturulur.         Şişin  ön yüzünde sıra başındaki, 7 ilmek hırkanın etek ucu, örgü boyunca haraşo olarak örülür  –  sonraki 48 ilmek beden için örülen ilmek,  (3 sıra düz sonra, 1 diş haraşo örgü olarak örgü boyunca devam eder ) –  bir sonraki 22 ilmek roba  +  son kalan 8 ilmek yaka için ayrılan  ilmek sayısı,  ( 22 + 8 )  yani 30 ilmekte, haraşo  olarak  örgü boyunca devam eder.

Yaka kenarı ile etek ucundaki  genişlik farkını ayarlamak için örgü 3 ayrı yerden dönülerek örgü  örülür. 1.dönüm yeri : 55 ilmek  2. dönüm yeri : 77 ilmek  3. dönüm yeri:  şişteki tüm ilmekler örülür .

YAPILIŞI : 85 ilmek ile başlanır. Örgünün kenar bantı için 5 diş haraşo  yapılır, sonra ;

 1.sıra: 55 ilmek düz örülür, şişteki geri kalan  30 ilmek örülmeden geri dönülür.

2.sıra: Örgünün arkası 48 ilmek ters – 7 ilmek düz örülür.

  3.sıra : 55  ilmeğe + 22 ilmek ilave  edilerek toplam 77 ilmek  düz örülür, ikinci geri dönmeli yerden geri dönülür.

4.sıra .Örgünün arkasındaki sırada 77 ilmek düz örülür.

5.sıra :Şişte bulunan 85 ilmek düz olarak örülür.

6.sıra:  Örgünün arkası, ilk 30 ilmek düz – 48 ilmek ters – 7 ilmek düz örülür.

Bebek hırkamızın yapılış videosunu izlemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.  https://youtu.be/mjYKwLCgwLw

7 sıra : Bundan sonraki sıralar 1. sıradan –  6. sıraya kadar olan yerlerin  tekrarı  yapılır. ( 55 ilmek düz örülür, şişteki geri kalan  30 ilmek örülmeden geri dönülür.)    https://youtu.be/mjYKwLCgwLw

Sol ön yüzde,  beden kısmında 18 diş haraşo oluşturulduktan sonra, kol çalışılır.Bunun için şişteki sıra başındaki ilk 45 ilmek örülür sonra başka bir şişe 45 ilmek  aktarılıp,  şişte bekletilir.Sonraki 32 ilmek örülür.Geri dönülür,32 ilmek örüldüktensonra şişe kol için  45 ilmek ilave edilir.Tekrar örgüye kaldığımız yerden devam edilir. Kol için ördüğümüz bölümdeki haraşo sayısı 24 diş olunca, örgüye ilave ettiğimiz 45 ilmek kapatılır.Kalan 40 ilmek örülür.Örgünün arka sırasını örerken 30 ilmekten sonra daha önce şişte beklettiğimiz 45 ilmek tekrar şişe alınarak arka beden örülmeye geçilir.

Arka beden için 36 diş haraşo olduktan sonra tekrar  şişteki ilk 45 ilmek örülür, sonra başka bir şişe aktarılıp  şişte bekletilir.Sonraki 32 ilmek örülür.Geri dönülür,32 ilmek örüldükten sonra şişe kol için  45 ilmek ilave edilir.Tekrar örgüye kaldığımız yerden devam edilir. Kol için ördüğümüz bölümdeki haraşo sayısı 24 diş olunca, örgüye ilave ettiğimiz 45 ilmek kapatılır.Kalan 40 ilmek örülür.Örgünün arka sırasını örerken 30 ilmekten sonra daha önce şişte beklettiğimiz 45 ilmek tekrar şişe alınarak, sağ ön beden örülmeye geçilir.

Sağ ön,  beden kısmında 18 diş haraşo oluşturulduktan sonra, örgünün kenar bantı için   5 diş haraşo örgü  yapılır. Kenar bantı üzerinde  5 adet eşit aralıklarla  ilik açılır.İstediğiniz şekilde süsleme yapabilirsiniz.

Bebeğiniz için  severek öreceğiniz kullanışlı  bir model.