Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Patik Modelleri

Şiş Örgü – Bebek Patiği Yapımı

Şiş Örgü – Bebek Patiği Yapımı 

Yeni doğan bebekler için uygun  ölçüdedir.

Malzemeler:  Mavi ve beyaz renkte  bebe yünü, 3 numara şiş, 1 adet düğme.

YAPILIŞI:  44 ilmek ile başlanır. Haraşo örgü örülür.

1.sıra 21 ilmek  düz ör – 1 ilmek dolama (artır), – 2 ilmek düz ör – 1 ilmek dolama – 21 ilmek düz  ör.

2.sıra:Örgünün arkası düz örülür.

3.sıra: 21 ilmek düz  ör – 1 ilmek artır – 4 düz – 1 ilmek artır – 21 ilmek düz ör.

4.sıra: Örgünün   arkası düz örülür.

5.sıra : 21 ilmek düz ör – 1 ilmek dolama (artır), – 6 ilmek düz ör – 1 ilmek dolama – 21 ilmek düz ör.

6.sıra:Örgünün arkası düz örülür.

Diğer sıralarda artırmaların arasındaki ilmekler 12 olana kadar örgü devam eder.  ( 5 diş haraşo meydana gelir.)  Şişteki ilmek sayısı 54 ilmek olur.

Daha sonra patiğin taban kenarındaki ajurlu bölüm yapılır. Bu sırada 1 kenar ilmek ör” – 2 ilmek kes – 1 ilmek artır ” bunu sıranın sonuna kadar tekrarla. Örgünün arkası düz olarak örülür.

Bir sonraki sırada 10 sıra düz örgü örülür.( 5 diş haraşo örgü  meydana gelir.)

Patiğin üst kısmına, beyaz rengin olduğu yere

Beyaz yün  ile 21 ilmek ör. 1 ilmek düz – 1 ilmek ters – 1 ilmek düz – 1 ilmek ters – 4 ilmek düz( saç örgüsü olan bölüm) – 1 ilmek ters – 1 ilmek düz – 1 ilmek ters -2 ilmek  birlikte düz ör ( 1 ilmek kesilir),geri dönülür, kalan 20 ilmek şişte bekletilir. Patiğin ön kısmı için ayırdığımız 11 ilmeği arkadan düzleri düz, tersleri ters olarak ör, 12. ilmeği yanındaki ilmekle birlikte kes, her sıra sonunda yandaki ilmeklerden  birer ilmek eksiltilir.

Şişte 12 ilmek kalana kadar bu şekilde örülür.(Ortadaki 4 düz ilmek,  6 sırada bir bükülür.) Yanda 12 ilmek kalınca, ilmekler 1 düz – 1 ters olarak lastik örgüye çevrilir.Beyaz iple ördüğümüz yer bilekten sonraki lastikli kısım 5 cm örüldükten sonra ilmekler kapatılır.

Patiğin  taban kenarındaki ajurlu kısım tersten birbirine tutturulur. Patiğin altı ve arkası dikilir.

Bantlı Kısmın Yapılışı: Patiğin ön kısmındaki 12 ilmeğin kenarından şişe 24  ilmek alınır,sonra bilek kısmındaki ilikli bant için  şişe 18 ilmek ilave edilir. 2 diş haraşo örgü örülür. İlmek ilave ettiğimiz  kısma  ilik açılır. Sıra başında  3 ilmek ör –  1 artır – 2 ilmek birlikte ör – geri kalan ilmeklerde örülür. .Toplamda 5  diş haraşo olunca bütün ilmekler kapatılır. İliğin tam karşısına denk gelen yere düğme dikilir. Patiğimiz kullanıma hazırdır.