Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Süveter ve Kazak

Ajurlu -Şiş Örgü – Yazlık Merserize Bluz Modeli


 Şiş Örgü – Ajurlu Yazlık Bluz Modeli

Kullanılan Malzemeler:  450 gr merserize iplik – 3.5 numara şiş

Model 6 ilmek ve katlarından oluşur. Bluzun etek ucu ajurlu katlama  olarak çalışılmıştır.

Yapılışı : Arka: 132 ilmek ile başlanır.Katlamalı ajur için 2 cm düz örgü örülür, sonra bir sıra ajur çalışılır.Bunun için örgünün ön yüzünde 2 ilmek birlikte ör – 1 ilmek artır (dolama yap), bunu sıranın sonuna kadar devam ediniz.Örgünün arka yüzünde tüm ilmekleri ters örünüz. Ajurlu kısımdan sonra 2 cm daha düz örülür,sonraki sırada model uygulanır.

Modelin Yapılışı : 1.sıra: 1 ilmek düz -“ 1 artır (şişe dolama yap) – 2 ilmeği birlikte ör (1 ilmek kes )- 4 ilmek düz ör -” 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 4 ilmek düz ör.Tırnak arasındaki yerleri tekrarla.

2.sıra : Örgü boyunca, örgünün arkasındaki  tüm ilmekleri ters ör.

3.sıra : 2 ilmek düz  – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör -4 ilmek düz ör“.

5.sıra : 3 ilmek düz  – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 4 ilmek düz ör“.

7.sıra : 4 ilmek düz  – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 4 ilmek düz ör Şimdi ajurların yönünü değiştiriyoruz, sağa dönük olacağı için önce  4 ilmeği örecez, sonra kesme işlemini yapacaz.

9.sıra : 3 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır – 4 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır

11.sıra : 2 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır – 4 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır“. 

13.sıra:  1 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır – 4 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır. 

15.sıra: 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır –  4 ilmek düz ör – 2 ilmeği birlikte ör – 1 artır

 Bundan sonraki sıraları,1.sıradan 15.sıraya kadar olan bölümü tekrarlayın. Örgü boyu 42 cm  olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında ipliğimiz ince olduğu için,  önce 5 ilmek –  sonra 3 ilmek –  2 ilmek, en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 110 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 19 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara, 36 +36 – ense içinde 38  ilmek ayrılır.Arka yaka oyuntusu  için ortadaki 26 ilmek tek seferde kesilir.  Örgü iki ayrı parça olarak devam eder. Sonraki sıralarda yaka kenarından (3 + 2 + 1), önce 3 ilmek ,sonraki sırada 2 ilmek ,bir sonraki sırada 1 ilmek kesilerek yaka oyuntusu tamamlanır.

Örgü kol evi yüksekliği 21 cm olunca, Önce sol  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için; ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 13 ilmek kapatılır,kalan 24 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  12  ilmek kapatılır,kalan 12 ilmek örülür, arka sıra örülür. Ön yüze gelince son kalan 12 ilmekte kapatılarak sol omuz bitirilir.) Sonra sağ, omuz için kalan, 37 ilmekte aynı şekilde örülürek arka beden bitirilir.

Ön beden : 138 ilmek ile başlanır. Etek ucundaki ajurlu katlama çalışılır.Örgü boyu 42 cm  olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında( ipliğimiz ince olduğu için),  önce  6 ilmek –  sonra 3 ilmek – 2 ilmek, en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 114 ilmek ile  örgü devam eder.  Yakayı biraz derin çalıştık,siz kendinize  göre derinliğini ayarlayabilirsiniz.

Kol evi oyuntusundan  7 cm  sonra , şişteki  114 ilmekten omuzlar için 36 +36 ilmekten sonra geriye kalan 42 ilmekle yaka oyuntusu yapılır. Önce ortadaki 30  ilmek kesilir Örgü iki ayrı parça olarak devam eder. Sonraki sıralarda yaka kenarından (3 + 2 + 1), önce 3 ilmek ,sonraki sırada 2 ilmek ,bir sonraki sırada 1 ilmek kesilerek yaka oyuntusu tamamlanır. Kol evi yüksekliği 21 cm olduktan sonra, önce omuz başından 13 ilmek kesilir, kalan 24 ilmek örülür. Örgünün arkası  örülür.Tekrar sıra başına gelince, 12 ilmek daha kapatılır,kalan 12 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Sıra başına gelincede kalan 12 ilmek kapatılır.Böylelikle bir omuz bitirilmiş olur.Diğer omuzda aynı şekilde  örülüp örgünün ön yüzü bitirilir.

Kol Çalışması : 80 ilmek ile başlanır. Katlamalı ajur çalışılır. Model kurulur. bu arada kol evi oyuntusuna gelene kadar 3 cm de bir, her iki yanda birer ilmek arttırılır. Toplamda 86 ilmeğe ulaşılır. Kısa kol olduğu için 10 cm örüldükten sonra,kol evi oyuntusuna geçilir. Kol evi oyuntusu için ,her iki kenardan önce  5 ilmek –  sonra 3 ilmek  ve  sonraki  sıra  1 ilmek kapatılır. Şişte 20 ilmek kalana kadar her sıra  başında birer ilmek kapatılmaya devam edilir.  Sonraki sırada , 2 ilmek-  bir sonraki sırada, 3 ilmek ve en sonda kalan 10 ilmek kapatılarak kol oyuntusu oluşturulurYanlar dikilir.

Parçaların Birleştirilmesi: Omuz’un biri, makina dikişi tekniğiyle  dikilir, diğer omuz dikilmeden önce yaka çalışılır. Yaka kenarından  160  ilmek şişe  toplanır.  Yaka kenarına katlamalı ajur çalışılarak yaka tamamlanır. Diğer omuz dikilir, sonra  yaka ajurlu kısımdan geriye  katlanarak kıvırma payı dikilir.Ön ve arka beden birbirine tutturularak dikilir.Kol  yerine uygun bir şekilde oturtulup dikilir.

 Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.