Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri Patik Modelleri

Anlatımlı, Şiş Örgü,Bebek Patiği Yapımı

Şiş Örgü, Anlatımlı, Bebek Patiği Yapılışı

Kullanılan Malzemeler : Bebe yünü, 3,5  numara şiş.

Haraşo Örgü: Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzüde aynı görünümdedir.

Patiğimiz haraşo örgü tekniğiyle örülmüştür.

YAPILIŞI: 52 ilmek ile başlanır. Haraşo örgü yapılır. 2 cm örüldükten sonra, patiğin taban kenarındaki ajurlu bölüm yapılır. Bu sırada 1 kenar ilmek ör” – 2 ilmek kes – 1 ilmek artır ” bunu sıranın sonuna kadar tekrarla.

Bir sonraki sırada, 2 cm haraşo  örgü örüldükten sonra, ( 5 diş haraşo örgü  meydana gelir.)

Patiğin ön kısmının yapılışı:20 ilmek ör,( yandaki ilmek sayısı) 11 ilmek  haraşo (patiğin önündeki ilmek sayısı),  2 ilmeği birlikte ör( 1 ilmek kesilir), geri dönülür,şişteki 19 ilmek şişte bekletilir. 11 ilmek haraşo, 1 ilmek kesilir,geri dönülür.Kalan 19 ilmek şişte bekletilir.11 ilmek haraşo,1 ilmek kesilir,geri dönülür.18 ilmek şişte bekletilir…..şeklinde 12 ilmeğin her iki tarafından 8 defa 1’er ilmek kesilir.

Kalan 36 ilmek ile 10 sıra yani 5 diş haraşo yapılır. Sonra patiğin kordonunu geçirebilmek için  ” 3 ilmek ör – 2 ilmek kes – 1 ilmek artır ”  şeklinde, sıranın sonuna kadar tekrarla. 12 sıra daha örüldükten sonra ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Patiğin taban ve arka ortası dikildikten sonra,kordon bükülür ve bilek kısmındaki ajurlu bölümden geçirilerek kordon önde bağlanır.