Anasayfa Anlatımlı Örgüler Patik Modelleri

İki Şiş ile – Dikişsiz- Anlatımlı – Çorap Yapımı

İki Şiş ile – Dikişsiz- Anlatımlı – Çorap Yapımı

Malzemeler : 1 yumak patik yünü, 3,5 numara şiş

Yapılışı : Çorabımızın yapımına  bilek kısmından başlanır. Şişe  26 ilmek ile atılır.. Lastiğin ağız kısmının  çok sıkı   olmaması için, ilmekleri şişe atarken iki şişimizin üzerine ilmekleri atıyoruz. 5 cm 1 düz – 1 ters olacak şekilde lastik örgü yapıyoruz.Sonra model çalışmasına geçilir.

NOT :Örgü boyunca, kenar ilmekler örülmeden alınır.

1.sıra: 1 kenar ilmek – 1 ters – 3 düz – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır – 1 ters –  4 düz – 2 ters – 4 düz – 1 ters – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 3 düz – 1 ters – 1 düz ör.

4 – düz  ilmeklerimizin olduğu yere  8 sırada bir  basit burgu yapılır. ( 2 – 2 ilmeklerin yerleri değiştirilir)

2.sıra :Örgünün arkası, tersler ters düzler düz örülür.

3.sıra :  1 kenar ilmek – 1 ters – 2 düz – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır –  1 düz –  1 ters – 4 düz – 2 ters – 4 düz –  1 ters -1 düz – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 2 düz – 1 ters – 1 düz ör.

4.sıra :Örgünün arkası, tersler ters düzler düz örülür.

5.sıra :  1 kenar ilmek – 1 ters – 1 düz – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır –  2 düz – 1 ters – 4 düz – 2 ters – 4 düz – 1 ters – 2 düz – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 1 düz – 1 ters – 1 düz ör.

6.sıra :Örgünün arkası, tersler ters düzler düz örülür.

7.sıra :  1 kenar ilmek – 1 ters – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır – 3 düz – 1 ters –  4 düz – 2 ters – 4 düz – 1 ters – 3 düz – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör –  1 ters – 1 düz ör. (Bu sırada 4 düz ilmeklerimiz ile basit burgu yapılır.)

8.sıra :Örgünün arkası, tersler ters ,düzler düz örülür.

9.sıra:   1.sıra ile 8.sıraların arası 9 kez tekrar edilir.

Sonra çorabın burun kısmı örülür. Bunun için 1 kenar ilmek alınır – 1 ters  – 2 ilmek birlikte örülür ( 1 ilmek eksiltilir)- 3 ilmek düz – 1 ters – 4 düz – 2 ters  -4 düz – 1 ters – 3 düz -2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak ör. ( 1 ilmek eksiltilir.) 1 ters – 1 düz ile sıra tamamlanır.

 

Kesme yaptığımız yerlerden örgünün, ön yüzünde 1 kenar –  1 ters ilmekten sonra kesme işlemi, 8 ilmek kalana kadar yapılır.

Ön yüzde burun kısmı tamamlandıktan sonra  çorabın  arkasına model kurulmaz düz örgü ile devam eder.

Arkayı örerken,  örgü boyunca, ön yüzdeki örgünün iki yanından, her sıra başında birer ilmek alarak şişteki ilmek sayısı, tekrar 26 ilmeğe çıkarılır. Çorabın burun kısmı  tamamlanır.

Tabandan 26 ilmek ile örgüye devam edilir. Bu kısmı örerken, örgünün ön yüzündeki kenar ilmeklerinin içinden ilmek almaya devam edilir,.böylelikle örgümüz  yanlardan birbirine tutturulur. Fakat;  ilmek alırken şişteki  ilmek sayısı  artmış olur, şişteki sayıyı dengelemek için kenar ilmeğinden sonra 2 ilmeği birlikte alarak, 1 ilmek eksiltilir ve şişteki sayı eşitlenmiş olur. Bu işlemi her sıra başında tekrarlıyoruz. Ön yüzde modelimizi  9 kez tekrarlamıştık.  Modelin 5 bölümüne denk gelen yer bu şekilde örülerek bu şekilde tamamlanır. Sıra çorabın topuk kısmında.

Topuk için şişteki 26 ilmek ile örgüye devam edilir,bunun için burun kısmında yaptığımız işlemi uygulayacağız. Kenar ilmeğini al – 2 ilmeği birlikte ör – 20 ilmeği düz ör – 2 ilmeği birlikte al – 1 düz ör. Bu şekilde örgü devam eder. Her ön yüzde ilmekler eksiltilerek 10 ilmek kalana kadar örgü devam eder. Sonra  örgünün iki yanından, her sıra başında birer ilmek alarak şişteki ilmek sayısı, tekrar 26 ilmeğe çıkarılır. Çorabın topuk kısmı  tamamlanmış oldu.

Tekrar çorabın ön yüzündeki kenar ilmeklerinin içinden ilmek almaya devam edilir,.böylelikle örgümüz yanlardan  örerken birbirine tutturulur. Fakat  ilmek alırken sayı artmış olur, şişteki sayıyı dengelemek için kenar ilmeğinden sonra 2 ilmeği birlikte örünce 1 ilmek eksiltilerek şişteki sayı eşitlenmiş olur. Bunu her sıra başında tekrarlıyoruz. Modelimizin başlangıç yerine kadar örmeye devam edilir. .Sonrasında lastik kısmı örülür, ilmekler kapatılırken çorabın ağız kısmı sıkı olmasın diye, biraz gevşek kapatmaya çalışıyoruz. Ve Çorabımız tamamlanmış oldu.