Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Şiş Örgü- Üzeri Keçe Yöntemi ile Çalışılan Yelek Modeli

Şiş Örgü- Üzeri Keçe Yöntemi ile Çalışılan Yelek Modeli  

Kullanılan malzemeler : 2 Yumak tiftik yün – 3 numara şiş – Keçe iğnesi – Keçe için yün. keçeyi dövmek için strafor.

Yelek :44 beden ölçülerindedir.

Yapılışı : Örgüye arkadan başlanıp,  omuzlardan kesilmeden, ön tarafa dönüp  etek ucunda bitirilir. 140 ilmek ile başlanır.düz örgü örülür.Arka kol oyuntusu yapılmadan 68 cm olana kadar örülür.  Daha sonra omuzlara 47 ilmek, enseye 46 ilmek olacak şekilde üçe ayrılır. Ortadaki 46 ilmek kesilir. Omuz için ayırdığımız 47 ilmek ile 11 cm daha örülür. Sonra yaka kenarından, 20 ilmek düz- 2 ilmek ters-  5 ilmek düz – 1 artır –  20 ilmek düz ör. Her sırada kol kenarından 1 ilmek artırılır. 25 adet artırma oluncaya kadar örgüye  devam edilir.Artırmalar kolevi kenarındaki 20 ilmek örüldükten sonra yapılacaktır.

Örgünün arka yüzü örülürken, ön kısımdaki 20 ilmek düz  örgüden sonraki 2 ters  ilmeği düz örmeyi unutmayalım. Artırmalar bitince geri kalan kısımlar düz örgü olarak örülür. Örgü omuzdan  ikiye katlandıktan sonra arka beden ile eşit olana kadar örülüp bitirilir.Sol ön tarafta simetrik olarak örülüp bitirilir. Yanlar dikilir, örgünün kenarlarının kıvrılmaması için  istediğiniz kalınlıkta sık iğne çalışması yapılıp örgü tamamlanır.

Keçe çalışması :  Örgünün üzerini istediğiniz şekilde keçe iğnesi  ve keçe yünü ile kalın straforun üzerine dövme işlemi yapılarak yünlerin birbirinin içine geçmesi sağlanır.Biz yeleğimizin arkasını düz bıraktık sadece ön kısımlarına keçe uygulaması yaptık. Yeleğimiz şahane oldu. Sizede  hemen yününüzü alıp başlamayı tavsiye ederim..