Anasayfa Anlatımlı Örgüler Çanta Modelleri El Örgüleri

Tığ İşi -Sık İğne Tekniği İle Çalışılmış Makrame Çanta

Tığ İşi- Sık İğne Tekniği ile Çalışılmış – Anlatımlı –  Makrame Çanta

 Bayanların olmazsa olmaz aksesuarı kesinlikle çantalardır. Çantanız başkasında olsun istemezseniz, anlatımlı çantamızı yapabilirsiniz. Tığ işi olsun, şiş örgü olsun birçok şekilde örgüden çanta yapabilirsiniz.El örgü çantalar son yıllarda trend olmuş,  her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Modelleri ,farklı renkler ile örerek ve süsleyerek çantanızı  dilediğinizce hareketlendirebilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler: 1 yumak  açık mavi makrame ipi, 4 yumak lacivert makrame ipi, 3 numara tığ

ÇANTANIN BİTMİŞ ÖLÇÜLERİ: Yüksekliği 28 cm -Çantanın tabanı 37 cm, yukarı doğru hafif genişlediği için,  ağız kısmının genişliği 42 cm dir.

SIK İĞNE YAPILIŞI : Temel zincirden 1  ilmek çekiniz. Tığınıza 1 ilmek dolayarak, tığ üzerindeki 2 ilmek içinden geçiriniz.

YAPILIŞI : Çantanın tabanı oval olarak çalışılır.

1.sıra: Bunun için 22 cm uzunluğunda zincir çekiniz.Zincirin  her iki kenarına, yani etrafına sık iğne çalışması yapınız. Köşeleri çalışırken; Her iki köşeye aynı yere, gelecek şekilde 3 adet sık iğne yapınız.

Zincirin etrafına dönülerek çalışılır.

2.sıra :Köşedeki 3 adet sık iğnenin olduğu yere gelince,şekildeki gibi bir sık iğnenin içine, 2 sık iğne yapılır. 3 sık iğne, 6 sık iğne olur.

Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne yapılır.

3.sıra : Köşedeki yerler için, bir çift –  bir tek, sık iğne yapılarak 6 sık iğne, 12 adet  sık iğne olur.

4.sıra  Köşedeki yer için bir çift – iki tek – bir çift – iki tek….. sık iğne çalışması yapılır. Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne çalışılır.

Bir sonraki sıralarda  bir çift – üç tek – bir çift – üç tek olarak çalışılır. Sonraki sırada bir çift – dört tek – bir çift – dört tek …..diye sık iğneler devam eder,  aradaki tek sayılar her sırada artırılarak örülmeye devam edilir. Örgümüzün eni 10 cm olana kadar devam edilir.

Çantanın taban kısmı tamamlanlandıktan sonra ,üzerine eşit aralıklarla 6 adet sık iğne artırılır.

Artırma : Aynı yere 2 adet sık iğne yapılmasıdır. 10 sıra, artırma yapılmadan her sık iğnenin içine bir kez batarak çalışılır. Tekrar eşit aralıklarla 6 adet sık iğne artırılır.  10 sıra daha örülür. ikinci renge yani açık maviye geçilir. açık maviden 2 sıra çalışıldıktan sonra, aynı sırada 6 adet sık iğne arttırılır.10 sırada bir artırmala r yapılarak çantanın tabanından yukarı doğru genişleme yapılır.

Çantanın yüksekliği 25 cm olunca, çantanın askısı için son 5 sıra kalınca  askı çalışmasına geçilir. kendi ölçünüze göre askı için zincir çekilir, örgüye devam edilir. sonraki sıralarda  modeldeki gibi,zincirin üzerinden örgüye   devam edilir, beş sıra sonra örgü tamamlanır.Geriye dönük sık iğne çalışması yapılarak kenarların daha sıkı ve güzel görünmesi sağlanır.Üzerini istediğiniz şekilde kendi zevkinize göre süsleyebilirsiniz.