Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Tığ İşi – Anlatımlı – Bebek Yeleğinin Yapılışı

Tığ İşi –  Anlatımlı  – Bebek Yeleğinin Yapılışı

Malzemeler: 1 yumak beyaz bebe yünü, 1 yumak pembe bebe yünü ,3 numara tığ.

Yapılışı :  1.sıra: Beyaz yünümüz ile 79 adet zincir çekilir, üzerine  her zincire batarak 75 adet trabzan yapılır.

Trabzan :Temel zincire batmadan önce, tığınıza 1 ilmek dolayınız. 1 yüz ilmek çekiniz. Tığdaki 3 ilmeği 2’şer 2’şer toplayınız. Böylece bir ( brit) trabzan oluşmuş olur.

2.sıra : 3 zincir ile bir üst sıraya geçilir.Bir önceki sıranın zincir ilmeklerinin içine batarak 4 adet trabzan yapılır, bir önceki sıranın zincir ilmeklerinden 1 adet zincir atlama yapılır. 1 trabzan yapılır. Bir sonraki zincirin içine, 2 trabzan – 2 zincir – 2 trabzan yapılarak artırma yapılır, toplamda aynı yere 4 adet trabzan yapılmış olur.Bir sonraki zincire – 1 trabzan yapılır,  alt sıradaki zincirden 1 adet zincir atlanır. Tırnak arasındaki yer 16 kez tekraralanır,sıranın sonuna 5 adet trabzan yapılarak  sıra tamamlanır.

3.sıra : Pembe iple 3 zincir çekilerek üst sıraya geçilir. Bir önceki sıranın zincir ilmeklerinin içine batarak 4 adet trabzan yapılır, bir alt sıranın zincir ilmeklerinden 1 adet zincir atlama yapılır.   yan yana, 2 trabzan yapılır. Bir sonraki zincirin içine, 2 trabzan – 2 zincir – 2 trabzan yapılarak artırma yapılır. Bir sonraki 2  zincire – 2 adet trabzan yapılır,  alt sıradaki zincirden 2 adet zincir atlanıp eksiltme yapılır. Bu şekilde örgümüz artırma ve eksiltmelerle zikzak lanmış olur. Tırnak arasındaki yer 16 kez tekraralanır,sıranın sonuna 5 adet trabzan yapılarak  sıra tamamlanır. 4.sıra: 3.sıranın tekrarı  yapılır.

5.sıra : İki sırada bir artırmalardan önce ve sonraki trabzanlar  birer birer artırılır.

12.sırada trabzanların  sayısı 9 (dokuz )’ a tamamlanır.

Bundan sonra,12. sıradan  26. sıraya kadar 12. sıranın tekrarı yapılır. Yelek 26 sıradan oluşmaktadır.  Diğer sıralarda bu şekilde örülür.

4 sıra pembe örüldükten sonra beyaz yüne geçilir. Beyaz yünden 4 sıra tamamlandıktan sonra, kol yerleri ayrılır.

Sağ ön beden için, 2 bölüm örülür, kolevi için  4 bölüm atlanır, arka bedene 4 bölüm örülür,diğer kolevi için 4 bölüm atlanır, kalan 2 bölümde sol ön beden için örülür. Bundan sonraki sıralarda kol evine ayrılan bölümler örülmez.Böylelikle  yeleğin roba kısmı tamamlanmış olur.

Renk geçişleri resimdeki sıra sayısına göre  yapılır. Beden için 16 sıra daha örülüp, örgü tamamlanır.Yeleğin etek ucuna  tığ oyası yapılır. Yaka ve ön beden kenarlarına sık iğne çalışılır. Yaka çevresine aynı yün ile kordon bükülerek  yaka etrafına geçirilir, ve yeleğimiz tamamlanır.

Ortaya çok şeker, kız çocukları için güzel bir yelek meydana geldi.