Anasayfa Aplike El Nakışları Patchwork

Kırkyama – Patchwork Runner Örtü

Kırkyama – Patchwork Runner Örtü

Yüzyıllar öncesinden ufak parça kumaşları değerlendirmek amacıyla kumaşların birleştirilmesiyle çeşitli örtüler üretilmiştir.

Yabancı yayınlardan dolayı patchwork adıyla dilimize geçmiştir.

Biz patchwork işine, yama işi yada kırkyama demekteyiz. Ortaya çıkan örtülere zamanla desenler, şekiller verilerek farklı bir tarz oluşmuş, emek isteyen bu iş bir sanata dönüşmüştür. Çeşitli kumaş parçalarının belli motifler oluşturacak şekilde dikilmesi veya aplike edilmesidir. Patchwork kumaşlarımızın aynı türden olmasına dikkat etmekte fayda var.

Runner örtümüzü yapmak için önce desen kartonları kesilir, kumaşımız, kenar kıvırma payı verilerek, kesilir. Kumaşımız kartonun etrafına  düzgün bir şekilde teğellenir. Tüm parçalar hazırlandıktan sonra birleştirme işlemine geçilir.Birleştirilecek kenarları, karşılıklı olarak, içe doğru katlanıp birleştirilir ve sağlam bir şekilde birbirine dikilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra  aplikelerimizi runnerlık kumaşımıza yerleştirip güzelce tutturduk, iki kumaşın birbirine daha iyi tutması için aplikelik kumaşımızın 0,5 cm’ den kenarından, yorganlama yaptık..

Örtünün  kenarlarına basit nakış iğne tekniği  ile kenar temizliği yapıldı..

Kumaşların hepsi evde bulunan malzemeleri değerlendirdik ve güzel bir runner örtüye sahip olduk.