Anasayfa Anlatımlı Örgüler Çanta Modelleri El Örgüleri

Tığ İşi -Sık İğne Tekniği İle Çalışılmış Makrame Çanta

Tığ İşi -Sık İğne Tekniği İle Çalışılmış Makrame Çanta

Tığ İşi- Sık İğne Tekniği ile Çalışılmış – Anlatımlı –  Makrame Çanta

 Bayanların vazgeçilmez  aksesuarı kesinlikle çantalardır. Her kıyafete uygun, renk ve tarzda çanta almak en büyük zevklerimiz arasında yer alır. Size özel tasarımı ile  her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz,  çok kullanışlı ve anlatımlı çantamızı yapabilirsiniz.

Tığ işi olsun, şiş örgü olsun birçok şekilde örgüden çanta yapabilirsiniz.El örgü çantalar son yıllarda trend olmuş,    Modelleri ,farklı renkler ile örerek ve süsleyerek çantanızı  dilediğinizce hareketlendirebilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler: 4 yumak  açık gri makrame ipi,  1yumak siyah makrame ipi, 3,5 numara tığ

ÇANTANIN BİTMİŞ ÖLÇÜLERİ:  Yüksekliği 28 cm -Çantanın tabanı 37 cm, yukarı doğru hafif genişlediği için,  ağız kısmının genişliği 42 cm dir.

SIK İĞNE YAPILIŞI : Temel zincirden 1  ilmek çekiniz. Tığınıza 1 ilmek dolayarak, tığ üzerindeki 2 ilmek içinden geçiriniz.

YAPILIŞI : Çantanın tabanı oval olarak çalışılır.

1.sıra: Bunun için 22 cm uzunluğunda zincir çekiniz.Zincirin  her iki kenarına, yani etrafına sık-

iğne çalışması yapınız. Köşeleri çalışırken; Her iki köşeye aynı yere, gelecek şekilde 3 adet sık iğne yapınız.Zincirin etrafına dönülerek çalışılır.

2.sıra :Köşedeki 3 adet sık iğnenin olduğu yere gelince,şekildeki gibi bir sık iğnenin içine

, 2 sık iğne yapılır. 3 sık iğne, 6 sık iğne olur.

Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm’lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne yapılır.

3.sıra : Köşedeki yerler için, bir çift –  bir tek, sık iğne yapılarak 6 sık iğne, 12 adet  sık iğne olur.

4.sıra  Köşedeki yer için bir çift – iki tek – bir çift – iki tek….. sık iğne çalışması yapılır. Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne çalışılır.

Bir sonraki sıralarda  bir çift – üç tek – bir çift – üç tek olarak çalışılır. Sonraki sırada bir çift – dört tek – bir çift – dört tek …..diye sık iğneler devam eder,  aradaki tek sayılar her sırada artırılarak örülmeye devam edilir. Örgümüzün eni 10 cm olana kadar devam edilir.

Çantanın taban kısmı tamamlandıktan sonra ,üzerine eşit aralıklarla 6 adet sık iğne artırılır.

Artırma : Aynı yere 2 adet sık iğne yapılmasıdır.  Çantanın tabanı ile üst kısmı arasındaki genişlik farkını eşit aralıklarla artırmalar yaparak  oluşturulur.

5 cm aralıklarla, aynı sırada, eşit aralıklarla, 6 adet sık  iğne artırılarak çantadaki genişlik ayarlanır. Çantanın yüksekliği 26  cm iken bir sıra siyah renk çalışılır.28 cm olunca da, tekrar siyah renkle, geriye dönük sık iğne tekniği çalışılarak  kenarın  daha güzel görünmesi sağlanır.

 

Çantanın  askısı için 6 cm genişliğinde, askının boyunu da istediğiniz uzunluğa gelene kadar sık iğne  tekniği çalışılır. Kordon ikiye katlanarak birbirine dikilir. Çantaya askılar demir halka yardımı ile birbirine tutturulur.

Üzerini istediğiniz siyah renkle çarpı işi ile eşit aralıklarla işleme yapılarak çanta süslenir. Siz kendi zevkinize göre süsleyebilirsiniz.