Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Mevsimlik Anlatımlı Hırka Modeli

Mevsimlik Anlatımlı Hırka Modeli

 Kullanılan Malzemeler : 500 gr merserize yün, 3,5 numara şiş, 8 adet düğme.

Modelimiz: 44 beden ölçülerinde yapılmıştır.

Yapılışı:Arka beden :173 ilmek ile başlanır. Arka bedendeki örgü modelimiz, dokuz bölümden oluşmaktadır. Bir bölüm 19 ilmekten oluşur. 19 x 9 = 171 + 2 kenar ilmek = 173 ilmek hesabı ile çalışıldı, siz kendi bedeninize göre, ilmek hesabını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Modelin yapılışı : 1.sıra : 1 kenar ilmek – 4 ters – “2 ilmek birlikte sağa meyilli olarak düz ör – 2 ilmeği sağa meyilli olarak düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 2 ilmeği  birlikte düz ör – 2 ilmeği birlikte düz ör – 8 ilmek ters  ör -” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla.

2.sıra : Örgünün arkası tersleri ters, düzleri düz olarak ör.

3.sıra:  1 kenar ilmek – 3 ters – “2 ilmek birlikte sağa meyilli olarak düz ör – 2 ilmeği sağa meyilli olarak düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 3 düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 2 ilmeği birlikte düz ör – 2 ilmeği birlikte düz ör – 6 ilmek ters ör. “ tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla.
4.sıra : Örgünün arkası tersleri ters, düzleri düz olarak ör.

5.sıra:  1 kenar ilmek – 2 ters – “2 ilmek birlikte sağa meyilli olarak düz ör – 2 ilmeği sağa meyilli olarak düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 5 düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır 2 ilmeği birlikte düz ör – 2 ilmeği birlikte düz ör – 4 ilmek ters ör” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla.

6.sıra : Örgünün arkası tersleri ters, düzleri düz olarak ör.

7.sıra:  1 kenar ilmek – 1 ters – “2 ilmek birlikte sağa meyilli olarak düz ör – 2 ilmeği sağa meyilli olarak düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 7 düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 2 ilmeği birlikte düz ör – 2 ilmeği birlikte düz ör – 2 ilmek ters ör.” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla.

8.sıra : Örgünün arkası tersleri ters, düzleri düz olarak ör.

9.sıra:  1 kenar ilmek –  “2 ilmek birlikte sağa meyilli olarak düz ör – 2 ilmeği sağa meyilli olarak düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 9 düz ör – 1 artır – 1 düz ör – 1 artır – 2 ilmeği birlikte düz ör – 2 ilmeği birlikte düz ör ” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla.

10.sıra : Örgünün arkası tersleri ters, düzleri düz olarak ör.

11.sıra : 1. sıra ile  8. sıraların arasını tekrarla.

 

Modelimiz 8 kez tekrarlanır. Sonraki sırada düz örgüye geçilir,    kenarlarda, önce 9 düz örülür – “1 ilmek artırılır – 3 ilmek birlikte toplanır – 1 ilmek artırılır – 16 ilmek düz örülür.” Tırnak arasındaki yerler tekrar edilir.Arka bedenin örgü boyu 38 cm olunca, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında ipliğimiz ince olduğu için,  önce 6 ilmek –  sonra 4 ilmek –  3 ilmek, en sonda ise – 2 + 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan

141 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 21 cm, olunca  ilmekler

3’e bölünür. Omuzlara, 47+47– ense içinde 47  ilmek ayrılır.Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 15 ilmek kapatılır,kalan 32 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  16 ilmek kapatılır, kalan 16 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 16 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra ensedeki ilmeklere gelir, ense için ayrılan 47 ilmekte, aynı sırada  kapatılır,  şişte sol omuz için kalan, 47  ilmek örülür.Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir

 Sağ Ön Beden : 86 ilmek ile başlanır. Ön bedende model 4 kez tekrarlanır + 10 ilmekte lastik için ( 1 düz – 1 ters örülür.) ilave edilir.( 4 x 19 =76 + 10 = 86).

Model aynı şekilde örülür. Örgü boyu 38 cm  olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan,  sıra başlarında ipliğimiz ince olduğu için,  önce 6 ilmek –  sonra 4 ilmek –  3 ilmek, en sonda ise – 2 + 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 70 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi oyuntusundan   sonra şişte kalan 70 ilmek ile 10 cm daha örülür. Sonraki sıralarda yaka kenarından  önce 19 ilmek kapatılır,sonraki her sıra başında  önce 3 ilmek + 1 ilmek, kesilerek yaka oyuntusu tamamlanır. Kol evi yüksekliği 21 cm olduktan sonra, şişte kalan 47 ilmek ile,önce omuz başından 15 ilmek kesilir, kalan 32 ilmek örülür. Örgünün arkası  örülür.Tekrar sıra başına gelince, 16 ilmek daha kapatılır,kalan 16 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Sıra başına gelincede kalan 16 ilmek kapatılır.Böylelikle bir omuz bitirilmiş olur.

NOT: Sağ ön beden çalışılırken kenar lastik bant üzerine eşit aralıklarla 8 adet  ilik açılır. Sol Ön Beden :Sağ ön bedenin simetrisi olarak çalışılır.

Kol Çalışması : 61 ilmek ile başlanır.(19 x 3 = 57 + 4 kenar ilmek = 61 ) Model kurulur, 3 kez tekrarlanır. Kol evi yüksekliği 38 olana kadar, eşit aralıklarla örgünün her iki kenarından ilmek artırılarak, 150 ilmeğe ulaşılır.. Kol evi oyuntusu için ,her iki kenardan önce  6 ilmek –  sonra 4 ilmek – 3 ilmek, en sonda ise – 2 + 1 ilmek kapatılıp kol evi oyuntusu yapılır, sonraki her sıra başında 1 ilmek kapatılarak örgüye devam edilir. Şişte 30 ilmek kalana kadar her sıra  başında birer ilmek kapatılmaya devam edilir.  Sonra, 3 ilmek –  bir sonraki sırada, 5 ilmek ve en sonda kalan 14 ilmek kapatılarak kol çalışılır. 

Parçaların Birleştirilmesi:  Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle  dikilir.Ön ve arka beden birbirinin yan kısımları da dikilir. Kolun önce yanları dikilir, sonra kol evine, uygun bir şekilde oturtulup dikilir. Yaka kenarından  120 ilmek şişe  toplanır, 2 cm lastik örgü yapıldıktan sonra ilmekler kapatılır, yaka tamamlanır.

Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.