Anasayfa Anlatımlı Örgüler Çanta Modelleri El Örgüleri

Yazlık El Örgüsü Tığ İşi Çanta Modeli

Yazlık El Örgüsü Tığ İşi Çanta Modeli

Bayanların  asla vazgeçemedikleri, aksesuarı kesinlikle çantalardır. Çantanız sadece size özel  olsun istersiniz,  başkasında aynı çantayı görmek istemezsiniz. Bu yüzden size özel, anlatımlı çantamızı örebilirsiniz.Tığ işi olsun, şiş örgü olsun birçok şekilde örgüden çanta yapabilirsiniz.El örgü çantalar son yıllarda trend olmuş,  her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu çanta modellerini,  farklı renkler ile örerek ve süsleyerek çantanızı  dilediğinizce hareketlendirebilirsiniz.

MALZEMELER: 3 ayrı renkte kalın merserize ip.( Mor 2 yumak, Lila 1 yumak, Krem rengi 1 yumak.)  4 numara tığ,

ÇANTANIN BİTMİŞ ÖLÇÜLERİ: Yüksekliği 27 cm -Çantanın tabandan kısmının genişiği 36 cm, yukarı doğru hafif genişlediği için,  ağız kısmının genişliği 42 cm dir.

SIK İĞNE YAPILIŞI : Temel zincirden 1  ilmek çekiniz. Tığınıza 1 ilmek dolayarak, tığ üzerindeki 2 ilmek içinden geçiriniz.

YAPILIŞI : Çantanın tabanı oval olarak çalışılır.

1.sıra:  Mor renk ile,  22 cm uzunluğunda zincir çekiniz.Zincirin  her iki kenarına, yani

etrafına sık iğne çalışması yapınız. Köşeleri çalışırken; Her iki köşeye aynı yere, gelecek şekilde 3 adet sık iğne yapılır.

Zincirin etrafına dönülerek çalışılır.

2.sıra :Köşedeki 3 adet sık iğnenin olduğu yere gelince,şekildeki gibi bir sık iğnenin içine, 2 sık iğne yapılır. 3 sık iğne, 6 sık iğne olur.

Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne yapılır.

3.sıra : Köşedeki yerler için, bir çift –  bir tek, sık iğne yapılarak 6 sık iğne, 12 adet  sık iğne olur.

4.sıra  Köşedeki yer için bir çift – iki tek – bir çift – iki tek….. sık iğne çalışması yapılır. Köşedeki yerlerin dışında kalan aradaki 22 cm lik yerde ise her sık iğnenin üzerine, bir adet sık iğne çalışılır.

Bir sonraki sıralarda  bir çift – üç tek – bir çift – üç tek olarak çalışılır. Sonraki sırada bir çift – dört tek – bir çift – dört tek …..diye sık iğneler devam eder,  aradaki tek sayılar her sırada artırılarak örülmeye devam edilir. Örgümüzün eni 10 cm olana kadar devam edilir. Çantanın taban kısmı tamamlanlandıktan sonra ,üzerine model kurulur.

Model: Aynı noktaya bir sık iğnenin üzerine 5 adet trabzan yapılır, ( 1 ilmekten 5 ilmek çıkarılır.) zincir çekmeden, alt sıradan 2 sık iğne atlanır, 3. sık iğneye ilmeğimiz tutturulur.Tekrar zincir çekmeden, alttaki sıradan 2 sık iğne  atlanır 3. sık iğnenin içine 5 adet trabzan yapılır.Zincir çekmeden, alt sıradan 2 sık iğne atlanır, 3. sık iğneye ilmeğimiz tutturulur. Bu şekilde model devam eder, birinci sıra tamamlandıktan sonra ,ikinci sıraya geçilir.

İkinci sırayı beşli ilmeklerin  aralarına denk getiriyoruz .Bu şekilde 6 sıra çalışılır.Model uygulamasından sonra, ikinci rengimiz olan lila ile  6 sıra sık iğne çalışılırken  eşit aralıklarla artırmalar yapılarak, 2 cm’lik genişleme yapılır.

Tekrar 5 sıra olacak şekilde  model kurulur.  Üzerine krem rengi ile,  6 sıra sık iğne çalışılırken  eşit aralıklarla 2 cm’lik genişleme yapılır. Son olarak 5 sıra  daha model kurulur üst kısmına, 4 cm  olacak şekilde sık iğne çalışması yapılırken üç rengimizi kullandık, bu arada 2 cm’lik genişleme yapılır ve  çanta tamamlanır.
ASKI:  5 cm genişliğinde zincir çekilir üzerine sık iğne çalışılır, askı uzunluğunu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. Askıları elde makina dikişi ile çantaya tutturduk. Çantanın İçini astarladık, ağız kısmına fermuar diktik.. Kullanıma hazır güzel bir çanta elde ettik.Siz isterseniz farklı şekillerde süsleyebilirsiniz.