Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Şiş Örgü Anlatımlı Bayan Yelek Modeli

Şiş Örgü  – Saç Örgü Yelek Modeli

MALZEMELER: 3 Yumak orta kalınlıkta batikli  yün,  5.5 numara şiş.

Modelimiz 38 beden ölçülerinde yapılmıştır.

YAPILIŞI: ARKA: 80 ilmek ile başlanır.Yeleğin alt kenarına 2 sıra  1 düz – 1 ters lastik örgü yapılır.

Sonra model kurulur. 2 ters – 8 düz – 2 ters – 8 düz – 2 ters – 2 düz – 2 ters – 8 düz – 2 ters – 8 düz – 2 ters – 8 düz – 2 ters – 2 düz – 2 ters – 8 düz – 2 ters – 8 düz -2 ters ile örgü modeli kurulur.

Örgünün  baştan 2. 3. 5. ve 6.( 8 düz ilmekler)  ondört sırada bir, saç örgüsü yapılır. İlk 4 düz ilmeği sola doğru çaprazlayınız. ( 4 ilmeği şişten çıkarıp, arkada bekletiniz, sonraki 4 ilmeği düz örünüz. Sonra arkada beklettiğimiz 4 ilmeği düz örünüz.) Diğer ilmekler, örgü boyunca aynı şekilde örülür.

Örgü boyu 38 cm olunca, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında  önce 3 ilmek –  sonra 2 ilmek – en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 68 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 20 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara, 23 +23  – ense içinde 22  ilmek ayrılır.

Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için; ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 8 ilmek kapatılır,kalan 15 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  8  ilmek kapatılır,kalan 7 ilmek örülür, arka sıra örülür. Ön yüze gelince son kalan 7 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra  ense için ayrılan 22 ilmekte, onlarda  aynı sırada örülerek  kapatılır.  Şişte, sol omuz için kalan, 23 ilmek örülür. Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir.

 SAĞ ÖN BEDEN: 44  ilmek ile başlanır. Etek ucuna, 2 sıra – 1 düz – 1 ters lastik örgü yapılır.

 

Sonra model kurulur.   8  ilmek  kenar bantı ( pirinç örgü yapılır. 1 düz – 1 ters olarak örülür.)  – 2 ters – 8 düz – 2 ters – 2 düz – 2 ters – 8 düz – 2 ters – 8 düz – 2 ters – ile örgü modeli kurulur.

Örgü boyu 30 cm olunca, örgünün  baştan 1.ve 2. ( 8 düz ilmekleri  saç örgüsü yapılır. (  ilk 4 ilmeği şişten çıkarıp, arkada bekletiniz.Sonraki 4 ilmeği düz örünüz. Sonra arkada beklettiğimiz 4 ilmeği düz örünüz.)  14 sırada bir ilmekleri çaprazlandırınız. Diğer ilmekleri ise örgü boyunca aynı şekilde örünüz.

Örgü boyu 38 cm olunca, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında  önce 3 ilmek –  sonra 2 ilmek – en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 38  ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi kesintisinden sonra 10 cm örüldükten sonra, yaka oyuntusuna geçilir.

Sonraki sıralarda yaka kenarından  önce 11 ilmek kapatılır,sonraki her sıra başında  önce 3 ilmek + 1 ilmek, kesilerek yaka oyuntusu tamamlanır. Kol evi yüksekliği 20 cm olduktan sonra, şişte kalan 23 ilmek ile,önce omuz başından, ( Omuza eğim vermek için; ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 8 ilmek kapatılır,kalan 15 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  8  ilmek kapatılır,kalan 7 ilmek örülür, arka sıra örülür. Ön yüze gelince son kalan 7 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir.

Sol Ön Beden : Sağ ön bedenin simetrisi olarak çalışılır.

Parçaların Birleştirilmesi:  Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle  dikilir. Yaka kenarından  80 ilmek şişe  toplanır, 4 cm düz örgü yapıldıktan sonra ilmekler kapatılır, düz örüldüğü için örgü kendi etrafında kıvrılır ve yaka tamamlanır.

Yeleğin yanları dikilmeden önce, kol evinin etrafından 70 ilmek şişe alınır. 2 sıra 1 düz – 1 ters örülerek kenarına lastik örgü yapılır.

Sonra ön ve arka bedenin  yan kısımları  dikilir.