Anasayfa Anlatımlı Örgüler Çanta Modelleri El Örgüleri

Tığ İşi Yazlık Çanta Modeli

Tığ İşi Yazlık Çanta Modeli 

Kullanılan Malzemeler : 450 gr  Makrame ipi – 4 numara tığ.

ÇANTANIN BİTMİŞ ÖLÇÜLERİ:   Çantanın yüksekliği 25 cm -genişliği  42 cm.

SIK İĞNE YAPILIŞI : Temel zincirden 1  ilmek çekiniz. Tığınıza 1 ilmek dolayarak, tığ üzerindeki 2 ilmek içinden geçiriniz.

Yapılışı : Çantanın taban kısmına, eni 8 cm – boyu 28 cm olacak şekilde trabzan örgü yapılır, üzerine sık iğne ile örgüye devam edilir.

Sık iğneye geçilirken, alt parçanın köşe kısımlarında 5 sıra boyunca, yanlarda  kasma olmaması için, aynı yere sık iğneleri iki kez çalışın.

Fıstıkları yaparken ( aynı noktadan çıkarılan, beş adet trabzanın tek seferde toplanmasıdır.) istediğiniz şekilde fıstık iğne ile  motifler yapa

bilirsiniz.

Fıstıkları yaparken bir ilmeğin içinden üretilen ilmeklerin,demet şeklinde toplanması esasına dayanır. Demetler üst üste, birbirlerinin arasına veya çapraz şekillerde toplanabilir. Halk arasındaki ismi fıstık iğnedir.

25 cm uzuluğunda tığ örgümüzü tamamladıktan sonra örgü kapatılır. Çantanın 22 cm’ lik kısmına denk gelen yere; tığ ile zincir çekilip aralardan geçirilip, her iki yanda bağcık şeklinde toplandı bu işlem çantanın havasını değiştirdi.

Çantanın askı kısımları için istenilen uzunlukta şerit örüldü, kalın zincir ve halka yardımı ile askılar çantaya dikildi. Çantanın ağız kısmının açılmaması için, mıknatıslı çıt çıtları tutturduk. İçi astarlanıp kullanıma hazır hale getirildi.