Anasayfa El Nakışları Türk İşi - Hesap İşi

Türk İşi Kare Örtü Modeli

Türk İşi Kare Örtü Modeli  Türk işi her zaman kıvanç duyacağımız milli bir işimizdir.Türk işi ve Hesap işi desen ve uygulandıkları kumaşların özelliği yönünden farklılık gösterirler.

Türk işi iğneleri desen özelliğine göre sayılarak ve çizilerek yapılır. Türk işlemelerini incelediğimiz zaman desen için genellikle tabiattan faydalanıldığını görürüz.

Türk kadını çevresinde gördüğü, beğendiği hemen her şeyi kendine göre stilize etmiş ve renklendirmiştir.

İslamiyetin kabulüne kadar desenlerde insan ve hayvan şekilleri görülür. Bir müddet sonra hurafelerin etkisi ile bu tip desenlerin ortadan kalktığı tespit edilmektedir.

Türk işlemelerinde renk desen kadar önemlidir. Renk ve desene bir işlemenin  hangi asırda işlendiğini söylemek mümkündür.Bir rengin tonlarının nakışta kullanılışı batının etkisiyle 18. yüzyılda olmuştur. Türk işlemelerinde sim ve sırma bol miktarda kullanılmıştır.

Türk işi günümüzde giyimlerde, çeşitli örtülere ve dekoratif eşyalara uygulanır.

Kare örtümüzde;  pamuklu ipek kumaş üzerine, desen köşe kısımlarına, çizilerek geçirilir. Renkli nakış iplikleri ile işlenmiştir. Düz pesent – verev pesent – verev sarma – muşabak iğne teknikleri kullaılmıştır. Kumaşımızın etrafına iğne oyası yapılarak temizlenmiştir.