Anasayfa Anlatımlı Örgüler Battaniye El Örgüleri

Tığ İşi – Bebek Battaniyesi Modeli

Tığ İşi – Anlatımlı  Bebek Battaniyesi Modeli

Kullanılan Malzemeler :   Lif yününü 4 kat olacak şekilde kulandık.

8 yumak beyaz yün – 1 yumak mavi yün – 3.5 numara tığ.

Battaniyenin Bitmiş Ölçüleri : Eni : 75 cm – Boyu : 90 m ölçülerindedir.

Trabzanlara değişik şekillerde batarak oluşturulan desenler  üstten artan ilmekler, boyutlu örgü görünümündedir.

 Yapılışı : 70 cm ölçüsünde zincir çekiniz. Zincirin üzerine 130 adet ikili trabzan yapınız.

Trabzan  (Brit) : Temel zincire batmadan önce, tığınıza 1 ilmek dolayınız. 1 yüz ilmek çekiniz. Tığdaki 3 ilmeği 2’şer 2’şer toplayınız. Böylece 1 trabzan oluşmuş olur.

Trabzanları  10’lu bölümlere ayırıyoruz.

İlk  10 trabzanı, yaparken tığımızı, bir alttaki trabzanın arkasından, sağdan sola doğru  batırıp tığımıza 1 ilmek dolayıp, tığdaki 3 ilmeği 2’şer 2’şer topluyoruz. ( ilk 10 trabzanı bu şekilde yapıyoruz.)

 Sonraki 10 trabzanı yaparken tığımızı, bir alttaki trabzanın önünden, sağdan sola doğru batırıp tığımıza 1 ilmek dolayıp, tığdaki 3 ilmeği 2’şer 2’şer topluyoruz. İşlem bu şekilde sıranın sonuna kadar 10 trabzanın arkasından ve 10 trabzanın önünden olacak şekilde, devam eder. 10 sıra boyunca aynı işlem tekrar eder.

11.sırada bir alttaki trabzanın arkasından ilmek aldıysak, bu seferde trabzanın ön kısmından ilmek alacaz. 10 sırada bir bu işlemi tekrarlayacağız.

 Battaniyemizin 11 bölümüde örüldükten sonra, etrafını örmeye başlıyoruz.Etrafına 1 sıra beyaz 2 sırada mavi iplik ile, 3 sıra trabzan örgü yapılır. Kenarına resimdeki gibi oya yapılıp battaniye tamamlanır.