Anasayfa Aplike El Nakışları Kanaviçe

Eski Kanaviçelerin Yeniden Değerlendirilmesi – Sehpa Örtüsü

Sandıkta Kalmış Kullanılmayan Kanaviçelerin Yeniden Değerlendirilmesi

Eskileri değerlendirme, geri dönüşümün ruhunu özünü oluşturuyor. Eski kanaviçeler, modern kumaşlarda yeniden baş köşede yerini alıyor.

Eski ne varsa onları atmadan önce bir daha düşünüp, onu yeniden nasıl değerlendirebilirim, onun yollarını bulmak mümkün.

 Elimizdeki, kanaviçenin nasıl başka bir kumaşa aplike edildiğinden bahsetmek istiyorum.

 Bunu yapmak için öncelikle işlememizi, kumaşa rahat monte edebilmek ve etrafını makinede rahat tutturabilmek için, kolalıyoruz, yada, kestiğimiz  kanaviçeli parçamızın  arkasına  çift taraflı telayı yapıştırıyoruz.

Önce işlememizi,  kapsayacak büyüklükte tela kesip buharsız ütüyle işlememizin arkasına yapıştırıyoruz.

Sonra işlemenin 1- 2 mm  kenarından sivri uçlu bir makasla güzelce  kesiyoruz. Telanın arkasındaki kağıdı kaldırıp,  üstüne monte edeceğimiz yeni  sehpa örtülük  kumaşımıza, yerleştireceğimiz yeri ayarladıktan sonra, ütü yardımıyla  buhar vermeden yapıştırıyoruz.

Sehpa örtümüzün kısa kenarları üçgen şeklinde çalışıldı. Kanaviçemizin modeli büyük ve ağır bir işleme olduğu için bir kenara ağırlığı verdik, diğer kenar köşeye ise ufak bir kanaviçe detayını yerleştirdik.

Daha sonra işlememizin etrafından  makinede  ince zigzag  yapılarak  kumaşların birbirine tutturulmasını sağladık.

Sehpa örtüsünün kenar temizliğini yaparken, kenar katlamalarının üzerine yine sandığımızda bulunan eski tığ işi boncuk oyasından yararlandık. Boncuk oyasını, elde tutturarak yerleştirdik.

Böylelikle sandıkta beklettiğimiz,  kanaviçe nakışımızı bir sehpa örtüsü yaparak değerlendirdik.

Ortaya harika bir  örtü çıktı. Umarım beğenirsiniz.