Anasayfa Aplike El Nakışları Patchwork

Crazy – Kırkyama Tekniği İle Çalışılmış Kare Örtü ve Kırlent Modeli

Crazy – Kırkyama Tekniği İle Çalışılmış Kare Örtü ve Kırlent Modeli

 

Kırkyama yüzyıllardır kullanılan bir tekniktir.  Amaç elde kalan parçaları değerlendirmek, kullanılabilir başka bir hale getirmek.

Tekstilin gelişmediği, kumaşların çok pahalı olduğu dönemlerde, gereklilikten ortaya çıkmış, zaman içinde bir sanat haline dönüşmüştür. Elde bulunan farklı kumaşların birlikteliğinden oluşan uyum ve uyumsuzluklardan ortaya çıkmıştır. Ülkemizde bu tekniğe kırkyama – yamalı bohça denmektedir.

Biz bu teknikle kare örtü ve kırlent çalıştık. Örtü ve kırlentimizin ölçüsüne göre kartona bir çerçeve çizip, içini gelişi güzel geometrik şekiller çizdik. Her şekili ayrı ayrı kodladık. Sonra elimizdeki kumaşların renk ve desenlerine dikkat ederek kalıplarımıza göre kesim yaptık. Parçaları elde dikip birleştirdik.

Birleştirme yerlerinin kimisini makinada  piko ile,kimisini elde Basit nakış iğne teknikleri ile, kimisini de hazır su taşı süsledim. Örtünün arka kısmının temizliği için ayrı bir kumaştan,

kare köşe çalışması yapılarak, hazırladığımız crazy çalışmamız içine yerleştirilerek  astarlanmıştır.

Hem kırlent, hemde örtümüz çok güzel ve şık oldu.  Hemde elimizdeki parçaları ve nakış ipliklerini değerlendirdik ortaya güzel ürünler çıktı. Modellerimizi beğenmeniz dileğiyle.