Anasayfa Anlatımlı Örgüler Atkı - Bere Modelleri El Örgüleri

Anlatımlı – Kulaklı – Bebek Beresi Modeli

Anlatımlı – Kulaklı – Bebek Beresi Modeli

Kullanılan Malzemeler : 1 yumak bebe yünü, 3,5 numara şiş, 1 adet düğme.

Yapılışı : Berenin yapımına kulaklık bölümünden başlanır.

Şişe 7 ilmek atarak başlayınız. 1 düz – 1 ters lastik örgü örünüz. 3 sıra lastik örgüden sonra, ilmeklerin ortasını bularak 1 ilik açınız. (1 ilmek artırıp, 2 ilmek birlikte örerek.)

İşin yüzünde ; Ortadaki 1 yüz ilmek, eksen ilmeği olarak yukarı doğru düz bir sıra halinde devam eder. Eksen ilmeği olarak düşünülen ilmeğin sağından ve solundan birer ilmek artırınız.( parmağa ip dolayarak) diğer ilmekleri lastik örünüz.

İşin tersinde ilmekleri göründüğü gibi ( düzleri düz, tersleri ters ) örünüz. Bu arada artırılan ilmekler lastik örgüye ilave edilir.

Şişte 31 ilmek olana kadar  örgünün ön yüzünde artırma işlemini sürdürünüz.

Bu ilmekleri yardımcı bir şişe alıp 1. kulak siperini bekletiniz. Başka bir şişe şapkanın çene altı bantı için 7 ilmek atınız ve bantı lastik örünüz. 7 cm olana kadar bantı örmeye devam ediniz. Bantın ucuna 2. kulak siperini ilave ediniz. ( Birinci siper gibi örülecektir.)

Kulak siperi bitince şişe 39 ilmek atınız. Sonra da yardımcı şişteki kulak siperi ilmeklerini aynı şişe geçiriniz. (Böylece 2 kulak siperinin arasına 39 ilmekle ilave ederek birleştirmiş oldunuz.) Her iki siper ucuna 10’ar ilmek ilave ediniz. Şişteki toplam 121 ilmek ile 2 cm lastik örünüz.

Lastik örgüden sonra, berenin modeli yapılır. Bere modelimizde bambu modelini uyguladık. Arzu edilen küçük motifli başka bir desen de uygulanabilir.

Bere modelinin yapımını linke tıklayarak izleyebilirsiniz.  https://youtu.be/FpxTmJjHUOY

Bambu Örgü Modelinin Yapılışı 

1. sıra :1 kenar ilmeğinden sonra, şişe 1 ilmek dolama, 2 ilmek yüz örünüz, atılan ilmeği 2 yüz ilmek üzerinden geçiriniz,”  tırnak işareti arasındaki yerleri tekrarla, sıra sonunu 1 kenar ilmeği ile bitiriniz.

2. sıra : İlmeklerin tümünü ters örünüz.

3. sıra : İlmeklerin tümünü yüz örünüz.

4. sıra : İlmeklerin tümünü ters örünüz.

5.sıra : 1. sıradan itibaren tekrar ediniz.

Örgü ön ortasından lastik örgüden itibaren 15 cm olana kadar bambu modelini devam ediniz.

Sonra tekrar lastik örgüye başlayınız. 4 cm lastik örgüden sonra bütün ilmekleri 2’şer, 2’şer birlikte örünüz. Şişte 61 ilmek olacaktır.

Şişteki 61 ilmeği 3 sıra ( ön yüzde düz, arka yüzde ters olarak ) ördükten sonra ilmekleri tekrar 2’şer örerek eksiltiniz. Şişte 31 ilmek kalacaktır. 1 sıra daha ördükten sonra şişteki ilmekleri tığ veya iğne yardımı ile büzerek kapatınız. Tepe için bir ponpon hazırlayınız.Berenin arka dikişini kapatınız.Ponpon ve düğmesini dikerek bereyi tamamlayınız.