Anasayfa Dantel Anglez El Nakışları

Dantel Anglez İşi İle İşlenmiş Yelek Modeli


 

 

 

 

 

 

                               Dantel Anglez İşi İle İşlenmiş Yelek Modeli

İngiliz Danteli, tığ ile örülen veya bu iş için satılan şeritlerin desene göre şekillendirilip aralarının birit ve ajurlarla tutturulması sonucu ortaya çıkan dantel çeşitlerindendir.

 

İngiliz Danteli şeritlerle başlı başına yapıldığı gibi kumaş üzerine de aplike edilmektedir.

 

  İngiliz dantelinde şerit aralarındaki açıklık geniştir.Genişlikler çeşitli ajurlarla, birit ve ciğerdeldilerle doldurulur.Tığ ile elde örülen şeritler, yassı ve yuvarlak olmak üzere iki çeşittir.

İşlemede elde örülen şeritler tercih edilir. Dantel Anglez şeridin de desen çift hat olarak ve şerit genişliğinde çizilir. Hatların kopmadan birbirini takip etmesi, işleme kolaylığı yönünden gereklidir. Desen parşömen kağıdı üzerine hazırlanır. Altına bir kaç kat ve üzerine bir kat kağıt teğellenir. Dantel anglez şeritleri kağıttaki desen üzerine teğellenir.

Desen özelliğine ve kumaş cinsine göre bazı durumlarda, kumaş, desen kağıdı üzerine teğellendikten sonra, şerit kumaşın üzerine tutturulur. İki şerit arasındaki boşluklar birit ve ajurlarla tutturulur. Desen tamamlandıktan sonra işleme kağıttan sökülerek kumaşa aplike edilir. İşlemenin altı ve kenarları temizlenir.

İngiliz danteli, iç ve dış giyim süslemeleri, şal, çeşitli örtüler, oda takımları vb. yerlerde kullanılır.