Anasayfa Anlatımlı Örgüler Battaniye

Entrelak -Tunus İlmeği ile Örülmüş Kırlent Modeli

Entrelak – Tunus ilmeği Tekniği ile Örülmüş Kırlent Modeli 

Kullanılan Malzemeler : 3 farklı renkte orta kalınlıkta birer  yumak yün – 3.5 numara tığ.

Yapılış videosunu izlemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

             https://youtu.be/joBfv2yErG4 

İşlem Basamakları : 1.sıra : Bordo renkli yünümüzle tığımıza 10 zincir çektik.

2.sıra : Temel zincirin her ilmeğinden 1 yüz ilmek çekiniz. Tığınızın üzerinde 10 ilmek

oluşmuştur.

3.sıra :Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız.

4.sıra : 3. işlemde oluşan uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından 9 tunus ilmeği çekiniz. Tığda 10 ilmek oluşmuştur.

5. sıra :Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız.

örgüye devam ediniz.  

 Uzun atkı görünümlü ilmeklerimiz boyuna,  8 sıra olduktan sonra, ilmekleri kapatma işlemine geçiyoruz. Bunun için önce tığımızla bir zincir çekiyoruz, sonra uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından, tığa bir ilmek alarak bir önceki ilmeğin içinden geçirerek ilmekleri kapatma işlemini tamamlayıp ipinizi 

koparınız. Yandaki resimde görüldüğü gibi.

İkinci rengimizle örgüdüğümüz karemizin alt sağ köşesinden,  gri renk ipimizi geçirip 9 zincir çekiyoruz, ( tığımızın üzerindeki ilmek 10. ilmek)

Temel zincirin her ilmeğinden, 1 yüz ilmek çekiniz. Tığınızın üzerinde 9 ilmek  olacaktır. 10. ilmeği, alt resimde görüldüğü gibi yandaki zincir ilmeklerinin arasından ilmek alınız. 

Karelerin birleştiği noktada ilmeklerimizi  2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız. (Motiflerin dış kenar kısımlarına denk gelen yerdeki  ilmekleri, önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayıp örgüye devam ediniz.)

Uzun atkı görünümlü ilmeklerimiz boyuna, 8 sıra olduktan sonra, ilmekleri kapatma işlemine geçiniz.. Bunun için önce tığımızla bir zincir çekiyoruz, sonra uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından, tığa bir ilmek alarak bir önceki ilmeğin içinden geçirerek ilmekleri kapatma işlemini tamamlıyoruz. ( tam köşede bir önceki motifteki çekilmiş olan 1 zincirin ortasında ilmekleri birleştiriyoruz.) Sonra krem renkli motifin üstündeki zincir ilmeklerinin altından birer ilmek toplayınız tığınızda 10 ilmek olacaktır.

Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız.

Bir önceki, işlemde oluşan uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından 9 tunus ilmeği çekiniz. Tığınızdaki ilmekle beraber 10 ilmek oluşmuştur.

Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayıp, örgüye devam ediniz.

Uzun atkı görünümlü ilmeklerimiz boyuna, 8 sıra olduktan sonra, ilmekleri kapatma işlemine geçiniz.

Bunun için önce tığımızla bir zincir çekiyoruz, sonra uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından, tığa bir ilmek alarak bir önceki ilmeğin içinden geçirerek ilmekleri kapatma işlemini tamamlayınız.

Bu şekilde kırlentimizin enine ve boyuna her sırada bir kare artırma yapınız. 10 kareye ulaştıktan sonra, bu kez kareleri azaltma işlemine geçiniz.. Bunun için motiflerin alt köşesindeki yerden ipimizi bağlayıp zincir çekmiyoruz. Alttaki resimde de görüldüğü gibi, bu sefer alttaki karenin üstündeki zincir ilmeklerinin altından ilmek toplayıp aynı şekilde tunus ilmeğini yapıyoruz.

Her sırada bir kare azaltıp kırlentimizi tamamlıyoruz.  Kırlentin arkasını ister kumaş ile kapatıp, isterseniz de düz olarak örüp, tamamlayabilirsiniz.