Anasayfa Anlatımlı Örgüler Şal Modelleri

Anlatımlı -Resimli -Şiş Örgüsü Etol Modelinin Yapılışı

Modelin yapılış videosu

Anlatımlı -Şiş Örgüsü Etol Modelinin Yapılışı

Kullanılan malzemeler : 300 gr orta kalınlıkta yün – 5 numara şiş. 

Yapılışı : Örgüye arkadaki üçgenden başlanır. Örgü haraşo olarak örülür, sadece artırmaları yaptığımız, alt resimdeki gibi, aradaki 1 ilmek düz örülür

.Haraşo Örgü: Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzüde aynı görünümdedir. 2 sıra örüldüğünde 1 haraşo dişi oluşur.

Şişe 3 ilmek atılır. Ortadaki 1 ilmek düz örülür.

1.sıra : 1 ilmek düz – 1 artır – 1 ilmek düz – 1 artır – 1 ilmek düz ör.

2.sıra : Arka sırayı yaparken ortadaki ilmek ters örülür.

3.sıra : 2 düz – 1 artır – 1 düz -1 artır – 2 düz ör.

4. sıra :Artırmaların arasındaki ilmek ters örülür. Örgü bu şekilde on artırma yapılana kadar devam eder, şişte 21 ilmek oluşacaktır.

Daha sonra, kenar bantları için, 10 ilmek örülür – 1 ilmek artırılır – 1 ilmek ör – 1 artır – 10 ilmek ör.

Bundan sonra kenardaki 10 ilmek sabit kalacak, sonra 1 artırma yapılacak, aradaki ilmekler her sırada artıp şişteki ilmek sayımız çoğalacaktır. Kenarda yaptığımız ajurlu artırmalar 65 olana kadar örgüye devam edilir.Şişte 151 ilmek olacaktır.

Etolün sırt bölgesi tamamlanmış oldu, bundan sonra, sağ ön : 53 ilmek – ense 45 ilmek – sol ön : 53 ilmek olacak şekilde üçe ayrılır. Arkadaki ense için ayırdığımız ilmekler kapatılacak, örgünün sağ ön ve sol ön  kısımları ayrı ayrı örülecek.

 Şişteki kenar bantın, 10 ilmeğini ör – 1 artır –  31 ilmeği ör  – 3 ilmeği beraber örüp – 1 artır – 10 ilmek ör- ense için 45 ilmeği örerek kapat – 10 ilmek ör – 1 artır – 3 ilmeği beraber ör – 31 ilmek ör – 1 artır – 10 ilmek ör.

Bundan sonra örgünün sağ ön ve sol ön  parçalarını  aynı şekilde, ayrı ayrı örülecek. Yaka kenarındaki iç kısıma denk gelen ilmeklerden  her ön yüzde, eksiltme yapılırken, dış kenarda ise 5 sıra boyunca, 5 artırma daha yapılır ( yani kenardaki artırmalar 70’e tamamlanır.)

Sonraki sıralarda, iç taraftaki kesinti devam ederken,dış kenardan şişte 12 ilmek kalan kadar aradaki ilmekleri ör sonraki  2 ilmeği beraber ör ( 1 ilmek eksilmiş olacak , 1 artırma yapılarak, sayı eşitlenecek )

İlmek eksiltme  sadece yaka kenarındaki, iç kısımdan yapılacak.( artırmadan sonra 3 ilmek beraber örülerek ilmek eksiltilir )

Şişte,artırmaların arasındaki ilmek sayısı  4  kalana kadar örmeye devam ediniz. Sonra 10 ilmek ör – 1 artır – 4 ilmeği beraber ör – 1 artır – 10 ilmek ör.

Ön parçanın uç kısmını kapatmak içinde; kenardaki 8 ilmeği ör – 3 ilmeği birlikte ör – 1 artır – 1 düz ör – (ilmekler kapana kadar ortadaki ilmeği düz ör) – 1 artır – 3 ilmeği beraber ör – 8 ilmeği ör, şişteki ilmekler bitene kadar her ön yüzde eksiltmeleri yaparak örgüyü tamamla.

Diğer parçada aynı şekilde örülüp tamamlanır. Sol taraftaki bölüme ayrıca  tığ ile bir çiçek, şiş ile de 2 yaprak örüp tutturduk. ETOLümüzü şık bir hale getirdik, siz isterseniz daha farklı şekilde süsleme yapabilirsiniz.