Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Anlatımlı Şiş Örgü Hırka Modeli

Kullanılan Malzemeler : 500 gr orta kalınlıkta  coton iplik, 3,5 numara şiş, 8 adet düğme.

Modelimiz: 44 beden ölçülerinde yapılmıştır.

Yapılışı

Arka Beden :134 ilmek ile başlanır. 3 cm fantazi lastik yapılır.Üzerine model kurulur.

Örgü boyunca aradaki 5 ters ilmekler hep ters olarak örülür.

8 ilmek düz olan ilmeklere saç örgüsü yapılır. İlk başta saç örgüleri 8 sırada bükülürken , ikinci büküm 16 sıra sonra yapılır.

Saç örgüsü : 8 ilmek şişten çıkarılır.baştaki 4 ilmek yardımcı bir şişte örgünün ön yüzünde bekletilirken, önce diğer 4 ilmek örülür sonra ön yüzde, şişte bekletilen 4 ilmekte örülerek çaprazlama işlemi tamamlanmış olur.

9 ilmek ajurlu bölümün yapılışı  1.sıra ön yüz : 2 ilmeği düz ör – 1 ilmek artır – 2 ilmeği birlikte ör –  1 ters – 2 düz –  1 artır-   2 ilmeği birlikte düz ör.

2.sıra :  İlmekleri ters olarak ör.

3.sıra : 2 ilmeği birlikte sağa meyilli olarak ör – 1 artır – 2 ilmeği düz ör – 1 ilmek ters – 2 ilmeği birlikte sağa meyilli olarak ör – 1 artır – 2 ilmeği düz ör.

4.sıra : ilmekleri ters ör.  9 ilmeklik ajurlu bölüm,örgü boyunca bu şekilde örülür.

 Modelin yapılışı :  : 1.sıra : 9 ters –  8 düz – 5 ters –2 düz 1 ilmek artır – 9 ilmek ajurlu bölüm – 5 ters – 8 düz ör – 5 ters – 9 ilmek ajurlu bölüm – 5 ters – 8 düz – 5 ters – 9 ilmek ajurlu bölüm – 5 ters – 8 düz – 5 ters – 9 ilmek ajurlu bölüm – 5 ters – 8 düz -9 ilmek ters olarak örülüp model kurulur. 

2.sıra : Örgünün arkası tersleri ters, düzleri düz olarak ör. Örgü lastikten itibaren 38 cm olunca, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında,  önce 3 ilmek –  sonra 2 ilmek –  2 ilmek, en sonda ise –1 ilmek kapatılarak, bir kenardan toplamda 8 ilmek kapatılarak, kol evi oyuntusu yapılır. Kalan, 118 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi yüksekliği 21 cm, olunca  ilmekler, 3’e bölünür. Omuzlara, 39 – 39,  ense içinde 40  ilmek ayrılır.Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır. ( Omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 13 ilmek kapatılır,kalan 26 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  13 ilmek kapatılır, kalan 13 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 13 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra ensedeki ilmeklere gelir, ense için ayrılan 40 ilmekte, aynı sırada  kapatılır,  şişte sol omuz için kalan, 39  ilmek örülür.Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir

 Sağ Ön Beden : 84  ilmek ile başlanır. 3 cm fantazi lastik örülür.

Model : 8 ilmek ( kenar bant için ilmek sayısı) lastik – 5 ilmek ters -8 ilmek düz ( saç örgüsü için ) – 5 ters – 9 ilmek ajurlu bölüm – 5 ters – 8 düz – 5 ters – 9 ilmek ajurlu bölüm – 5 ters – 8 düz – 9 ters (kenar)

Model aynı şekilde örülür. Örgü boyu 38 cm  olduktan sonra, kol evi için her iki kenardan,  sıra başlarında, önce 4 ilmek –  sonra 2 ilmek – 2 ilmek, en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 70 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi oyuntusundan   sonra şişte kalan 76 ilmek ile 7 cm daha örülür .Yaka oyuntusunu derin kestik.  7cm ördükten sonra, yaka kenarından  önce 26 ilmek kapatılır,sonraki her sıra başında  önce 5 ilmek – sonra 3  ilmek – 2 ilmek ve en sonda 1 ilmek kapatılarak yaka oyuntusu tamamlanır. (Toplamda 37 ilmek kapatılacak).  Kol evi yüksekliği 21 cm olduktan sonra, şişte kalan 39 ilmek ile,önce omuz başından 13 ilmek kesilir, kalan 26 ilmek örülür. Örgünün arkası  örülür.Tekrar sıra başına gelince, 13 ilmek daha kapatılır,kalan 13 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Sıra başına gelincede kalan 13 ilmek kapatılır.Böylelikle bir omuz bitirilmiş olur.

NOT: Sağ ön beden çalışılırken kenar lastik bant üzerine eşit aralıklarla 8 adet  ilik açılır.

Sol Ön Beden :Sağ ön bedenin simetrisi olarak çalışılır.

 

 Kol Çalışması : Şişe 72 ilmek atılır, 3 cm fantazi lastik örülür.

Lastik örgünün üzerine model kurulur: 18 ilmek ters – 9 ilmek ajurlu bölüm – 5 ilmek ters – 8 ilmek düz (saç örgüsü ) –  5 ilmek ters – 9 ilmek ajurlu bölüm – 18 ilmek ters  örülür.

Kol evine kadar yapılacak artırmaları kendiniz, kol genişliğinize göre  yanlardan ilmek artırmalarınızı  eşit aralıklarla yapınız.

Modelimizdeki  kol genişliğini, eşit aralıklarla 2 – 3 cm aralıklarla her iki kenardan birer ilmek artırılır.Hırkanın kol boyunu bileğin üzerinde olacak  şekilde ayarladık.

Kol evi oyuntusu, şişteki ilmek sayısı,  90 ilmeğe  ulaşınca  ve kol boyu 33 cm olunca, Kol evi oyuntusu için ,her iki kenardan önce  3 ilmek –  sonra 2 ilmek – sonraki her sıra başında 1’er ilmek kapatılarak örgüye devam edilir.

Şişte 28 ilmek kalınca, Sonraki sıra başlarında,  önce 2 – sonra 3 – daha sonra 3 ilmek kapatılır -en sonda şişte kalan 12 ilmek kapatılarak kol çalışılır. 

Parçaların Birleştirilmesi:  Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle  dikilir. Ön ve arka bedenin yan  kısımları da dikilir. Kolun önce yanları dikilir, sonra kol evine, uygun bir şekilde oturtulup dikilir.

Yaka kenarından şişe 180 ilmek  toplanır, 3 cm lastik örgü yapıldıktan sonra ilmekler kapatılır, yaka tamamlanır. Düğmeler dikilir. Hırkamızın modeli hem çok güzel, hemde son derece kullanışlı bir hırka oldu.

Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.