Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Tığ İşi Zikzaklı Bayan Yelek Modeli

Tığ İşi Zikzaklı Bayan Yelek Modeli 

Malzemeler: 2.75 numara tığ , 250 gr yeşil – 100 gr lacivert renkte merserize ip –  2 metre fisto.

Modelimiz  : 38 – 40 beden ölçülerinde.

https://youtu.be/SshDgl9sFd8   yandaki linke tıklayıp kanalımdan yeleğin yapımını izleyebilirsiniz.

Yapılışı: Ön ve arka beden tüm örülür. 10 adet zikzaklı  bölümden oluşup,her bölüm, artırma ve eksiltmenin yapıldığı 24 adet trabzandan oluşmaktadır.

Yeleğin Yapılışı : İlk önce, 265 adet zincir çekilir.

1. sıra :  Üzerine  12 adet trabzandan sonra önce artırma sonra eksiltmeler yapılarak verev bir görüntü oluşturulur.

Artırmalar aynı yere 2 defa batılarak yapılır.(önce bir trabzan örülür  sonra 2 zincir çekilir tekrar aynı yere bir trabzan daha örülür.)

Eksiltmeler, ise bir önceki sıranın zincir ilmeklerinden atlama yapılarak örgüye devam edilir. Artırmaların olduğu yerde örgü genişlerken,eksiltme sonucu yukarı doğru daralacaktır.

2. sırada : Trabzanların üzerine kafesli dolgu yapılır. Her 12 trabzanın üzerine 7 adet kafesli dolgu yapılır.

5 zincir çekilerek 2 sıraya dönülür, alttaki trabzanın ilki atlanarak, 2. trabzanın üzerine, bir trabzan yapılır, 1 zincir çekilir, alttan 1 trabzan atlanarak diğer trabzanın üstüne denk gelen yere 1 trabzan yapılır, bu şekilde kafesli dolgular yapılır.

7. trabzanı 2 zincir çektiğimiz boşluğa yapınız, tekrar 2 zincir çekip aynı yere 1 trabzan daha yapınız – 1 zincir çekip – 1 trabzanı ilk baştaki trabzanın üzerine yapınız – 1 zincir çek – alttan 1 trabzan atla – bu şekilde 7. trabzanıda yap, sonra arada zincir çekmeden, alttan 2 trabzan atlatılarak 3. trabzanın üzerine  1 trabzan yapılarak örgüye bu şekilde devam ediniz.

Bir sıra yan yana trabzanları yaparken, diğer sırada kafesli dolgu yapılır. İsterseniz aradaki kafesli dolguları 3 sıra yapabilirsiniz.

NOT: Artırma ve eksiltmeler aynı sayıda olmalıdır.Modelimiz kol evi oyuntusuna  kadar  her sırada eksiltme ve
artırmalar yapılarak devam eder.

Örgü boyu 36 cm olunca ,ilk 2 – zikzaklı bölüm örülür, kol evi oyuntusu için 2 bölüm örülmez, arka 4 bölümden oluşur, tekrar 1 bölüm diğer kol oyuntusu için örülmez, sol ön beden için 2 bölüm kalır.

Arka ve ön beden şimdi ayrı ayrı örülür.

Arka beden 18 cm daha örülür, sonra  omuz ayrımı yapılır,  omuzlar için baştaki ve sondaki 1 bölüm 2 sıra daha örülüp  bitirilir. Ense için 2 bölüm örülmez.

 
Sağ ön
 beden : Kol evi ayırımından sonra, 10 cm örüldükten sonra  ilk baştaki 12 adet trabzan örülmez.  Böylelikle yaka  oyuntusu oluşur, kalan  bölümde artırma ve  eksiltmeler yapılmadan örgüye devam edilir. Yaka kenarındaki yaka oyuntusuna devam edilir, sıra başlarında 2′ şer ilmek toplamaya devam edilir. model, 10 cm daha örülüp bitirilir.

Diğer omuzda aynı şekilde örülür.  Omuzlar birleştirilir. Modelimizde 3 sıra yaptığımız kafesli bölümün ortasındaki sıraya lacivert ipimiz ile tığ ile  zincir işi çalışması yapıldı.

Daha sonra, yeleğimizin kenar kısımlarına 3 sıra veya arzuya göre daha fazla sayıda sık iğne yapılır. Yeleğin kenarlarına fistomuzu da elde tutturarak, yelek tamamlandı.