Anasayfa Anlatımlı Örgüler Battaniye El Örgüleri

Entrelak – Tunus İşi Tek Kişilik Battaniye Modeli

  Entrelak – Tunus İşi Battaniye Modeli      

  Battaniyenin Bitmiş Ölçüleri : 210 X 120 cm ölçülerinde.                                                       

Kullanılan Malzemeler :  Farklı renklerde, orta kalınlıkta  yün – 3.5 numara tığ. (Elimizde bulunan yünler kullanıldı.)

Yapılışı 1.sıra : Krem renkli yünümüzle tığımıza 10 zincir çektik.

2.sıra : Temel zincirin her ilmeğinden 1 yüz ilmek çekiniz. Tığınızın üzerinde 10 ilmek

oluşmuştur.

3.sıra :Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız.

4.sıra : 3. işlemde oluşan uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından 9 tunus ilmeği çekiniz. Tığda 10 ilmek oluşmuştur.

5. sıra :Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız.

örgüye devam ediniz.

https://youtu.be/joBfv2yErG4   Tunus ilmeğinin yapım videosunu burdan izleyebilirsiniz.

Uzun atkı görünümlü ilmeklerimiz boyuna,  8 sıra olduktan sonra, ilmekleri kapatma işlemine geçiyoruz. Bunun için önce tığımızla bir zincir çekiyoruz, sonra uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından, tığa bir ilmek alarak bir önceki ilmeğin içinden geçirerek ilmekleri kapatma işlemini tamamlayıp ipinizi

koparınız. Yandaki resimde görüldüğü gibi.

İkinci rengimizle örgüdüğümüz karemizin alt sağ köşesinden,  gri renk ipimizi geçirip 9 zincir çekiyoruz, ( tığımızın üzerindeki ilmek 10. ilmek)

Temel zincirin her ilmeğinden, 1 yüz ilmek çekiniz. Tığınızın üzerinde 9 ilmek  olacaktır. 10. ilmeği, alt resimde görüldüğü gibi yandaki zincir ilmeklerinin arasından ilmek alınız.

Karelerin birleştiği noktada ilmeklerimizi  2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız. (Motiflerin dış kenar kısımlarına denk gelen yerdeki  ilmekleri, önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayıp örgüye devam ediniz.)

Uzun atkı görünümlü ilmeklerimiz boyuna, 8 sıra olduktan sonra, ilmekleri kapatma işlemine geçiniz.. Bunun için önce tığımızla bir zincir çekiyoruz, sonra uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından, tığa bir ilmek alarak bir önceki ilmeğin içinden geçirerek ilmekleri kapatma işlemini tamamlıyoruz. ( tam köşede bir önceki motifteki çekilmiş olan 1 zincirin ortasında ilmekleri birleştiriyoruz.) Sonra krem renkli motifin üstündeki zincir ilmeklerinin altından birer ilmek toplayınız tığınızda 10 ilmek olacaktır.

Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayınız.

Bir önceki, işlemde oluşan uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından 9 tunus ilmeği çekiniz. Tığınızdaki ilmekle beraber 10 ilmek oluşmuştur.

Tığdaki ilmekleri, ilk önce 1 yüz ilmek ile toplayınız.Sonra 2’şer, 2’şer ilmekleri toplayıp, örgüye devam ediniz.

Uzun atkı görünümlü ilmeklerimiz boyuna, 8 sıra olduktan sonra, ilmekleri

kapatma işlemine geçiniz.

Bunun için önce tığımızla bir zincir çekiyoruz, sonra uzun atkı görünümlü ilmeklerin altından, tığa bir ilmek alarak bir önceki ilmeğin içinden geçirerek ilmekleri kapatma işlemini tamamlayınız.

Bu şekilde kırlentimizin enine ve boyuna her sırada bir kare artırma yapınız.  Modelimizin eni 100 cm’ e   ulaştıktan sonra, bu kez kareleri genişletmeden, sadece boyunu uzatma  işlemine geçiniz. Bunun için motiflerin alt köşesindeki yerden ipimizi bağlayıp zincir çekmiyoruz. Alttaki resimde de görüldüğü gibi, bu sefer alttaki karenin üstündeki zincir ilmeklerinin altından ilmek toplayıp aynı şekilde tunus ilmeğini yapıyoruz.

Örgümüzün boyu 200 cm ulaştıktan sonra, bu kez kareleri azaltma işlemine geçiniz.. Bunun için motiflerin alt köşesindeki yerden ipimizi bağlayıp zincir çekmiyoruz. Alttaki resimde de görüldüğü gibi, bu sefer alttaki karenin üstündeki zincir ilmeklerinin altından ilmek toplayıp aynı şekilde tunus ilmeğini yapıyoruz.

Her sırada bir kare azaltıp battaniyemizi  tamamlıyoruz.  Battaniyenin uzun kenarlarını da krem renkli yünümüzle 5 cm tunus ilmeği ve 5 cm trabzan örülür. Kısa kenarlarına da 5 cm tunus ilmeği yapılır, son sırasında bordo renk ile örgü tamamlanır.

Elimizdeki yünlerimizi değerlendirip, ortaya kış günlerinin olmazsa olmazı bir el örgüsü battaniyeye sahip olduk. Sizlerde elinizde bol miktarda yününüz varsa bu şekilde değerlendirebilirsiniz.