Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Eski Kot Pantolondan Yelek Nasıl Yapılır.

 

Resimli Yazılı Anlatımı ile Eski Kot Pantolondan, Yelek Yapımı 

Gerekli malzemeler :  Eski kot pantolon – yün – yelek kalıbı – 1 ve 2.5 numara tığ – makas 

Yapılışı : Öncelikle, Pantolonumuzun paçalarının düzgün yerlerinden güzelce kumaşlarımızı kesip çıkarıyoruz. Beden kalıbımıza uygun olarak, nerelere kumaş yerleştireceğimizi, kumaşların kaç cm olacağını, ayarladıktan sonra kumaş parçalarını eşit bir şekilde kesiyoruz.

 

kalıba göre parçaların kesilmesi
kesilen parçaların kalıp üzerine yerleştirilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesilen kumaşları kalıbımızın üzerine istediğimiz bir şekilde yerleştiriyoruz.Kesim  işleminden sonra kumaşların kenarları  atmasın diye, etrafından overlog çekiyoruz. 

parçaları ayrı ayrı örüp hazırlıyoruz.

Daha sonra her parçanın etrafından, önce kenar tığlamasını ince tığımız ile yapıyoruz, üzerine trabzanlarla kafeslerden oluşan tığ örgümüzü, kalın tığımız ile örüyoruz.

Kenar tığlaması

                           Sonra hazırlanan parçaları bordo renkli yünümüz ile üçüncü sırayı                                                          örerken, aynı zamanda parçaları birbirine birleştiriyoruz.

 

 

 

 

dördüncü parçanın birleşmesi

 

 

 

 

Beden kısmını birleştirdikten sonra yaka kenarı ve kol çevresi de örülür.

 

 

 

 Son olarak yeleğin etrafına da, bordo renkli yünümüz ile alt kenarına dört, yanlara iki sıra  trabzan yapılır, son sırada ise geriye dönük sık iğne çalışması yapılarak yelek tamamlanır.

 

Harika bir eski kottan yeleğimizi tamamladık, cep kısımlarının olduğu yere,elimizde var olan boncuklar ile cep kenarlarını süsledik.

Sizlerde evinizde bulunan kot pantolonlarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.