Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Yeni Doğan Bebekler İçin Hırka Modeli

Bebek Hırkası

Kullanılan Malzemeler : 1 yumak açık kahverengi yün – 1 yumak kırmızı yün – 4 numara şiş – 4 adet düğme.

Yapılışı :  Şişinize kırmızı yün ile 56 ilmek atınız.

2 düz – 2 ters ile, 2 cm lastik örgü örünüz.  Daha sonra açık kahverengi yün ile örgüye devam edilir. Örgünün iki kenarına 5’şer ilmek, ilave edilerek ilmek sayısı, 66’ya çıkarılır.

sonra hırkanın sağ tarafına, 1 adet,bebe iliği açılır. Diğer iliklerde 6 -7 cm arayla açılır.

Bebe İliği Yapımı : Kenardaki 5 ilmeklik patın üzerine açılır. Örgünün arka yüzünde ilk ilmeği ör, sonraki – 2 ilmek birlikte örülür ( 1 ilmek eksiltilmiş oldu) – şişe 1 ilmek dolama yapılır, diğer  2 ilmek düz örülür. Örgünün diğer yüzünü örerken, doladığınız ilmeği de örünüz.

Haraşo Örgü : Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur. Örgünün her iki yüzü de aynı görünümdedir.

Sonra örgünün ön- kol – arka beden ayrımı yapılır. Ayrım yerlerindeki artırmaların arasındaki 1 ilmeği düz örünüz.

1.sıra : 5 ilmek kenar (haraşo örgü olarak örülür) – 8 ilmek düz  (sol ön beden) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz ör – 1 ilmek artır – 7 ilmek düz ör (kol) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz ör – 1 ilmek artır – 20 ilmek düz ör ( arka beden ) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz ör – 1 ilmek artır – 7 ilmek düz ör (kol) – 1 ilmek artır – 1 ilmek düz ör – 1 ilmek artır – 8 ilmek düz – (sağ ön beden ) – 5 ilmek kenar (haraşo örgü), ayrımı yapılarak örgü kurulur.

 2.sıra : Örgünün arkasını 5 ilmek kenar bantlarını haraşo, diğer ilmekleri tersleri ters, düzleri düz olarak örünüz.

Bu şekilde toplamda 15 artırma yapılır.

Sonra önce kollar örülür. Kol evindeki  37 ilmek 2 cm daha düz örüldükten sonra, kırmızı renk ile devam edilir, 2 cm, 2 düz – 2 ters ile lastik örülerek ilmekler kapatılır.

Sağ ön bedene, kenardaki 5 ilmek olan, haraşo bantın üzerine eşit aralıklarla yukarıda söz ettiğim gibi 4 adet ilik açılır.

Kollar örüldükten sonra, beden kısmına geçilir.  6 cm örüldükten sonra, arka kısımda, ortadaki 32 ilmek 2’şer, 2’şer birlikte örülerek 16 ilmeğe indirilir. Örgüye devam ederken eksiltme yaptığımız yerdeki 18 ilmeği, kırmızı renk ile 2 düz – 2 ters lastik örülür. Kırmızı renk ile 2 cm ördükten sonra, açık kahverengi yün ile örgüye devam edilir, aynı sırada arkada eksilttiğimiz ilmekleri tekrar artırarak eski sayıya ulaşılır.

Örgü boyu 16 cm olunca haraşo örgüye geçilir. 5 diş haraşo yapıldıktan sonra ilmekler kapatılır. Kolun alt dikişlerini yaptıktan sonra düğmeleri de dikip hırkayı  tamamladık.