Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Şiş Örgüsü – Merserize Yazlık Hırka Modeli

 Şiş Örgüsü – Yazlık  Hırka  Modeli

Kullanılan Malzemeler:  550 gr merserize iplik – 3.5 numara şiş – 5 adet düğme.

Modelimiz 44 beden ölçülerindedir.

Model 14 ilmek ve katları + 3 ilmek ilavesinden oluşur.

Yapılışı : Arka: 143 ilmek ile başlanır.1 düz – 1 ters ilmek ile  fantazi lastik örgü  örülür. 3 cm lastik örgüden sonra modele geçilir.

Modelin Yapılışı : 1.sıra:  3 ilmek ters –  11 ilmek düz örünüz. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrarlayınız, sıra sonunu 3 ters ile bitiriniz.

2.sıra : Örgü boyunca, örgünün arkasındaki, ters ilmekleri ters – düz ilmekleri düz örünüz. ( 3 düz ilmek – 11 ilmek ters )

3.sıra :  “3 ilmek ters  – 3 ilmeği birlikte düz örünüz. (şişin önünden soldan sağa batarak )  – 1 ilmek düz – şişe 1 ilmek dolama yap – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 3 ilmeği birlikte düz örünüz. ”  tırnak işareti arasındaki yerleri tekrarla, sıranın sonunu 3 ters ile bitiriniz.

4,sıra : Örgü boyunca, örgünün arkasındaki, ters ilmekleri ters – düz ilmekleri düz örünüz. ( 3 düz ilmek – 11 ilmek ters ). Model her ön yüz ve arka yüzde bu şekilde örülür.

Örgü boyu 40 cm  olduktan sonra, her iki kenardan bir model eksiltilecek. Önce, 6 ilmek – sonra 4 ilmek –  2 ilmek, en sonda ise –1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 117 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi yüksekliği 21 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara, 39 + 39 – ense içinde 39  ilmek ayrılır..Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır. ( Omuza eğim vermek için, ilmekler kendi arasında üçe bölünür. Sıra başındaki ilk 13 ilmek kapatılır,kalan 26 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.

Ön yüzde tekrar sıra başındaki  13 ilmek kapatılır, kalan 13 ilmek örülür,arka sıra örülür, ön yüze gelince son kalan 13 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir).

Sıra ense için ayrılan ilmeklere gelir, ense için ayrılan 39 ilmekte, aynı sırada  kapatılır,  şişte sol omuz için kalan, 39 ilmek örülür.Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir

Sağ Ön beden : 80 ilmek ile başlanır. 3 cm fantazi lastik örülür. Kenar bant için 10 ilmek lastik örgü yapılır, lastik örgüden sonra model, 5 kez tekrarlanır.

Ön Beden İçin Modelin Kurulumu : 10 ilmek lastik örgü –  3 ilmeği birlikte düz örünüz. (şişin önünden soldan sağa batarak )  – 1 ilmek düz – şişe 1 ilmek dolama yap – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 3 ilmeği birlikte düz örünüz.  3 ilmek ters”  tırnak işareti arasındaki yerleri tekrarla.

Model aynı şekilde örülür. Örgü boyu 40 cm  olduktan sonra, kol evi için Önce, 6 ilmek – sonra 4 ilmek –  2 ilmek, en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır.

Kol evi oyuntusundan   sonra şişte kalan 67 ilmek ile örgü örülür .  “V” Yaka oyuntusu için kenar banttaki lastik örgünün 9. ilmeği örüldükten sonra 10. ile 11. ilmeği birlikte ters örerek yaka kenarından her sırada 1 ilmek eksilterek örgüye devam edilir.Şişte, öndeki lastik bant ilmekleri dahil 49 ilmek kalana kadar, 1 ilmek eksiltme işlemine devam edilir.

Kol evi yüksekliği 21 cm olduktan sonra, şişte kalan 49 ilmek ile,önce omuz başından 13 ilmek kesilir, kalan 36 ilmek görüldüğü gibi örülür. Örgünün arkası  örülür.Tekrar sıra başına gelince, 13 ilmek daha kapatılır, kalan 23 ilmek örülür.Örgünün arkası örülür.Sıra başına gelincede kalan 13 ilmek kapatılır. Şişte kalan 10 ilmek lastik örgü olarak 7 cm daha örülüp, ilmekler kapatılır. Böylelikle bir omuz bitirilmiş olur.

NOT: Sağ ön beden çalışılırken kenar lastik bant üzerine eşit aralıklarla 8 adet  ilik açılır.

Sol Ön Beden :Sağ ön bedenin simetrisi olarak çalışılır.

Kol Çalışması : 87 ilmek ile başlanır.   3 cm fantazi lastik örgü örüldükten sonra, model kurulur. 10 ilmek ters – 3 ilmeği birlikte düz örünüz. (şişin önünden soldan sağa batarak )  – 1 ilmek düz – şişe 1 ilmek dolama yap – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 1 ilmek dolama – 1 ilmek düz – 3 ilmeği birlikte düz örünüz – 3 ilmek ters ”  tırnak işareti arasındaki yerleri 5 defa tekrarla, sıranın sonunu 10 ters ile bitiriniz.

Modelimiz,  kısa kol olduğu için 10 cm örüldükten sonra, kol evi oyuntusuna geçilir. Kol evi oyuntusu için ,her iki kenardan önce  5 ilmek –  sonra 3 ilmek  ve  sonraki  sıra  1 ilmek kapatılır. Şişte 21 ilmek kalana kadar her sıra  başında birer ilmek kapatılmaya devam edilir.  Sonraki sırada , sıra başında, 2 ilmek-  bir sonraki sırada, 3 ilmek ve en sonda şişte kalan 11 ilmek kapatılarak kol çalışması tamamlanır. 

Parçaların Birleştirilmesi:  Düğmeler, dikilir. Omuzlar, ön ve arka beden birbirine tutturularak dikilir. Kol  yerine,  uygun bir şekilde oturtulup dikilir. Ön bedenin her iki, yaka kenarındaki, lastik bantlarda, arka ortasına doğru,düzgün bir şekilde oturtularak dikilir.