Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Pirinç Örgü Modeli İle Örülen Yelek Modeli

Yelek Modeli

Soğuk kış günlerinde sizi ısıtacak hem yapımı son derece kolay, hemde çok şık olan bu modelimizin etrafındaki kürk ilmeği de yeleğimize ayrı bir şıklık katmıştır.

Kullanılan Malzemeler : 600 gr kalın yün – 8 numara şiş  – 4 numara tığ.

Yapılışı : Yeleğimiz ön ve arka beden, bütün olarak örülür.

Şişimize 95 ilmek atılır.Modelimizde kullandığımız, örgü tekniği pirinç örgüsüdür. Örgünün hem arka, hemde ön yüzündeki ilmekler, örülürken düzlerin üzerine ters, terslerin üzerine düz örülür.

Örgü boyu başlangıçtan itibaren, 44 cm olduktan sonra, ön ve arka bedenler ayrılır. Arka beden için, 45 ilmek, ön beden için ise 25’şer ilmek ayrılır.

Ön beden : Şişimizdeki 25 ilmek ile,kol evi oyuntusu için, toplamda 3 sefer,  her 4 sırada bir, ilk 3 ilmek örüldükten sonra, 3 ilmek beraber örülerek 2 ilmek eksiltilir. Böylelikle 6 ilmek eksiltilir. Şişimizde 19 ilmek kalır.

 

Örgü boyu, kol evinden itibaren, 14 cm örüldükten sonrada, ” V ” yaka oyuntusu için her sıra başında

 birer ilmek eksiltilir, toplamda 5 ilmek eksilterek,  şişimizdeki 14 ilmek ile kol evi yüksekliği 26 cm olunca ilmekler tek seferde kapatılır.

Diğer ön beden de aynı şekilde örülür.

Arka beden :  45 ilmek ile arka beden örülürken, ön bedende yaptığımız kesinti gibi her iki kenardaki, kol evinden 4’er ilmek kapatılarak örgüye şişimizdeki 37 ilmek ile 26 cm örülünce ilmekler kapatılır.

Omuzlar birleştirilir.  Yeleğimizin etrafına  4 numara tığ  ile sık iğne çalışılır.

Sonra bir sıra kürk ilmeği çalışması yapılır.

 

Kürk İlmeğinin Yapılışı : Örgünün arka yüzünden yapılır. Arkada kalan ipliğin üzerine orta parmağınızı koyunuz. Daha önceki sırada oluşan zincirin altından, tığınızı batırınız. Parmakların üzerinden ipi tığa dolayınız ve 1 yüz ilmek çekiniz.

Parmaklarınızı çekmeden tığdaki 2 ilmeği 1 yüz ilmekle toplayınız. Sonra parmakları halkadan çekiniz. Sıra sonuna kadar her ilmekten 1 halka üretiniz.

 Bir sıra kürk ilmeğini yaptıktan sonra geriye dönük sık iğne çalışması yaparak yelek tamamlanır.