Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Yeni Doğan Bebekler İçin Yelek Modeli

Resimli –  Anlatımlı – Bebek Yeleği Modeli

Kullanılan malzemeler : 1 yumak, bebe yünü – 3.5 numara şiş  –  3 adet düğme.

Bebek yeleğinin yapımına etek ucundan başlanır.  Ön ve arka beden bütün olarak örülür. Sadece omuzlar birleştirilir.

Haraşo Örgü: Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzüde aynı görünümdedir.

Yapılışı :  Şişinize 131  ilmek atınız ve 5 diş haraşo örgü örünüz.  5 diş haraşo örüldükten  sonra model uygulanır.

Örgünün her iki tarafına, örgü boyunca, 6 ilmek üzerine, ön bedenlerin,kenar bantı olarak haraşo örgüye devam edilir.  Modele başlarken aynı sırada ilk bebe iliği de açılır.

Bebe İliği Yapımı : Kenardaki haraşo örgü olan, 6 ilmeklik patın üzerine açılır. Örgünün ön yüzünde ilk 3 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolama yapılır, sonra 2 ilmek birlikte örülür ( 1 ilmek eksiltilmiş oldu), diğer 1 ilmekte  örülür.  Diğer ilikleri 6.5 cm aralıklar ile açınız.

Yeleğin etek ucundan, kol evine kadar olan kısımdaki modelin yapılışı :

1. sıra ön yüz : Şişteki bütün ilmekler, 1 ilmek düz – 1 ilmek ters olarak, sıranın sonuna kadar örülür.

2. sıra arka yüz : Örgünün arkası, örgü boyunca, bütün ilmekler ters örülür.

3.sıra ön yüz : Düz ilmeklerin üzerine ters, ters ilmeklerin  üzerine düz örgü örülür. Yani örgünün ön yüzünde pirinç örgü yapılırken, arka yüzde ilmekler, ters olarak örülür.

Bebek yeleğinin yapımını izlemek isterseniz linke tıklayabilirsiniz .https://youtu.be/zM1Mt_NNQcU

Kol evi ayırımından sonra uygulanacak modelin yapılışı :

1. sıra ön yüz : Örgünün ön yüzünde, hep aynı işlem yapılır, yani şişteki bütün ilmekleri, 1 ilmek düz – 1 ilmek ters olarak, sıranın sonuna kadar örünüz.

2. sıra arka yüz : Örgünün arkası, örgü boyunca, bütün ilmekler ters örülür.

Sonra, yukarıda anlattığım şekilde model örülmeye başlanır.

Örgü boyu haraşo örgüden itibaren 16 cm olunca, kol evinin olduğu yerdeki 18 ilmek, haraşo örgüsü olarak  yapılır.

Baştaki, sağ ön beden için, 26 ilmek modele uygun olarak örülür, 18 ilmek haraşo örülür, arka beden için 43 ilmek örülür, tekrar kol evi için 18 ilmek haraşo ve son olarak, şişte kalan,  26 ilmekte sol ön beden için modele göre örülür. Bu arada 3. ilik açılır.

Kol evinin alt kısmındaki haraşo örgü 4 sıra olunca, kol evi için örülen 18 ilmek haraşonun ortasındaki 10 ilmek kapatılır. Kalan 8 ilmek, 4 + 4 olarak kol evinin kenar haraşo ilmeği olarak devam eder.

Bundan sonra örgü, sağ ön – arka – sol ön beden olarak ayrı ayrı örülür.

Sağ ön beden : Şişteki 26 ilmek ile örgü devam eder.  Bu arada yaka oyuntusuna geçilir.

İlk baştaki 5 ilmek haraşo olarak örülür, 6. ilmeğimiz ile bir sonraki 7. ilmek birlikte örülerek,  1 ilmek eksiltilerek, yaka oyuntusuna başlanır. Şişte  21 ilmek kalana kadar eksiltmeye devam edilir. Kol evi kesintisinden itibaren 11 cm olana kadar örgüye devam edilir, sonra bütün ilmekler tek seferde kapatılır.

Sol ön beden : Sağ ön beden gibi örülürken, ilmek kapatma kısmında, kenar bantı olarak ördüğümüz 6 ilmeği, arka bedenin kenar bantı olarak, 6 cm daha ördükten ilmekler kapatılır.

Arka beden :  Arka beden de, (4 ilmek haraşo – 43 ilmek model – 4 ilmek haraşo ) modele uygun olarak örülmeye devam eder.

Örgü 10.5 cm olunca, ilk 15 ilmek örülür, diğer ilmekler örülmez. 15 ilmeğin arkası örülür, sıra başına gelince ilk 15 ilmek kapatılır, sonra ensedeki, 43 ilmek te kapatılır. Şişte kalan 15 ilmek örülür, geri dönülüp, örgünün arkasını da örülür.. Sıra başına gelince 15 ilmek kapatılır.

Örgünün birleştirilmesi : Omuzlar makina dikişi ile birleştirilir. Ön bedende, 6 ilmek ile örülen, 6 cm lik haraşo bantı da arka bedene yerleştirilip dikilir.

Yeleğimizin sol ön bedenine ve etek ucuna, çiçekler, etrafına yapraklar ve tomurcuklar yapılarak süslenir.

Çok şık olan bu yeleğimizi beğenip, hemen  yapmanız  dileği ile.

Keyifli örgüler.