Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Tığ Örgüsü Bebek Yeleği Modeli

Anlatımlı Tığ Örgüsü Bebek Yeleği Modeli

Malzemeler : 1 yumak krem bebe yünü – 1 yumak hardal rengi bebe yünü – 2.5  numara tığ.

Trabzan : Temel zincire batmadan önce, tığınıza 1 ilmek dolayınız. 1 yüz ilmek çekiniz. Tığdaki 3 ilmeği 2’şer 2’şer toplayınız. Böylece bir ( brit) trabzan oluşmuş olur.

Sık İğne Yapılışı : Temel zincirden 1  ilmek çekiniz. Tığınıza 1 ilmek dolayarak, tığ üzerindeki 2 ilmek içinden geçiriniz.

Örgüye arka bedenden başlanır.  Arka beden tamamlanınca, sağ ve sol ön beden olarak iki ayrı parça halinde örgüye devam edilir.

Yapılışı : 1. sıra : Hardal renkli yünümüz ile arka beden için 23 cm zincir çekilir, üzerine  trabzan yapılır. 3 adet yan yana olacak şekilde her zincire batarak 3 adet trabzan yapılır. Sonra 1 adet zincir çekilir aynı zamanda altta çekmiş olduğumuz zincirden de 1 adet zincir atlanarak bir sonraki zincire batılır. Tekrar 3 adet trabzan yapılır. Örgünün birinci sırası bu şekilde örülür. sıranın sonu 3 adet trabzan ile tamamlanır.

2.sıra : 3 zincir ile bir üst sıraya geçilir.Bir önceki sırada trabzanların arasına çekmiş olduğum 1 zincir olan yere sık iğne ile tuttur. Tekrar 3 zincir çek bir alt sıradaki 1 zincir olan yere sık iğne ile tuttur.

Model bu şekilde 1. ve 2. sıralar tekrara edilerek örgü devam  eder. Arka beden 25 cm olana kadar devam ediniz.

Bundan sonra örgümüz  3 ‘e ayrılır. Sağ ön – sol ön beden ayrı ayrı örülür. Ense olarak ayrılan yer örülmez.

Ön beden için 7 cm lik yer, 6 sıra daha örülür. (Bu örülen 6 sıradan ilki yaka oyukluğu ve omuz yüksekliği için arka bedene ilave edilir.) Yaka oyuntusunun olduğu yere gelinir.

Bunun için ön bedeni genişletmek için ensede kalan 3 ‘lü trabzanların yarısından bir eksik olacak şekilde 3’lü trabzanlar (yani 3 tane daha ) ön bedene ilave edilir. Bu şekilde örgü devam eder.

Arka beden ile aynı uzunluğa gelene kadar örülür.

Sol ön beden de, sağ ön bedenin simetrisi olarak aynı şekilde örülür.

Ön – Arka beden örüldükten sonra krem renk ile kol evi hariç, yeleğin etrafından aynı şekilde 3’lü trabzanlar örülür. Kol evine gelince kenar oyası yapılır.

 

Yaka kenarından krem rengi ile 5 sıra trabzan örgü örülür.

En son da hardal rengi ile yeleğin etrafından pıtırcık oyası yapılırken, yeleğin  yanları da,

resimde görüldüğü gibi birleştirilir.

 

Yeleğin önlerine süs olarak zincir işi ile cep çalışılır.

Yeleğin ön bedenlerine zincir ile bağcık yapılarak ön bedenler  birbirine tutturulur.

.