Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Bayan Yelek Modeli – Anlatımlı Buğday Başağı Modeli

Anlatımlı – Buğday Başağı – Bayan 
Yelek Modeli

 

MALZEMELER: 600 gr. orta kalınlıkta yün –  4 numara şiş.

Modelimiz 42 beden ölçülerindedir.

İlmek Hesabı : 5 ilmek ve katlarından + 2 kenar ilmeği ilave edilir.

YAPILIŞI

 Ön yüz : 1 kenar ilmek – 2 ters – 1 düz – 2 ters – 2 düz ilmeğin yerlerini değiştirip düz örün ( arkadaki düz ilmeği, önden başa doğru getirin ) – 1 düz – 2 düz ilmeğin yerlerini değiştirip düz örün ( öndeki düz ilmeği, önden sona doğru getirin ) tırnak arasındaki yerleri tekrar ediniz. sıranın sonunda kalan 1 ilmek  kenar ilmek olacaktır.

Örgünün arkası : Örgü boyunca bütün ilmekler ters örülür.

Örgü, öndeki burgular 6 kez tekrar edilir, yani 12 sıra örüldükten sonra, burgular arasındaki 2 ters – 1 düz – 2 ters ilmek ile ördüğümüz yere bundan sonraki sırada burgular yani başak örgü yerleştirilir. Resimde görüldüğü gibi.

Burguların yerleri, 6 burgudan sonra yer değiştirir.

ARKA: 127 ilmek ile başlanır. Yeleğin alt kenarına 3 cm üzerine 1 düz – 1 ters olarak şekilde lastik örgü örülür. Sonra model kurulur.

Örgü boyu 45 cm olunca kolun kenar lastik bantı için şişe 7 ilmek ilave edilir ve kol oyuntusuna başlanır.

7. lastik ilmeği örerken, arka bedendeki  ilk 2 ilmek birlikte örülerek 2 ilmek eksiltilir. Örgüye şişteki diğer ilmekler örülmeden, geri dönülür.

Tekrar sıra başındaki 6 lastik ilmek örülür, 7. ilmek ile arka bedendeki 2 ilmekte birlikte örülerek, 2 ilmek daha eksiltilir. Sonraki sırada 1’er ilmek eksiltilir. Bu şekilde örgü sıra başına gidilmeden toplamda 8 ilmek eksiltilir. Daha  sonra, şişteki diğer ilmeklerde örülerek sıra başına gidilir. Aynı işlem diğer kenarda da uygulanır. Kol evinden 8’er ilmek kesildikten sonra 3 ilmek daha, örgüyü örerken eksiltilir.

Şişimizde kalan, toplam 119 ilmek ile örgüye devam edilir. Kol evi kesintisinden sonra, örgü 21 cm olunca ilmekler 3′ bölünür.  37 +   45   +37

Omuzdaki 37  ilmek 12+12+13 olarak  üç kademede kapatılır.(Önce omuz başındaki 12 ilmek kapatılır, diğer ilmekler örülür.Arkası  görüldüğü gibi örülür.Diğer sırada kalan 25 ilmeğin 12 ilmeği de kapatılır,diğer ilmekler örülür.Arka sıra örüldükten sonra geri kalan 13 ilmekte kapatılıp omuz oluşturulur.Ensedeki ilmekler tek seferde kapatılır.Daha sonra diğer omuzda aynı şekilde üç kademede kapatılıp örgünün arkası bitirilir.

SAĞ ÖN BEDEN : 74 İlmek ile başlanır.Arka beden gibi  3 cm lastik örgü, yapıldıktan sonra model kurulur.

Sağ ön beden örülürken kenar lastik bant üzerine eşit aralıklarla 6 adet ilik açılır. Ön bedenin kenarındaki, lastiğin  ilmek sayısı, 9 olacaktır.

Model, kol evine kadar aynı şekilde örülür. Kolun kenar lastik bantı için şişe 7 ilmek ilave edilir ve kol oyuntusuna başlanır. 7.(yedinci) lastik ilmeği örerken, arka bedendeki  ilk 2 ilmek birlikte örülerek 2 ilmek eksiltilir. Örgüye şişteki diğer ilmekler örülmeden, geri dönülür.

Tekrar sıra başındaki 6 lastik ilmek örülür, 7. ilmek ile arka bedendeki 2 ilmekte birlikte örülerek, 2 ilmek daha eksiltilir. Aynı şekilde 2 ilmek daha eksiltilir.Toplamda 6 ilmek eksiltildikten sonra, diğer sıralarda, 1’er ilmek eksiltilerek örgüye devam edilir. Bu şekilde örgü sıra başına gidilmeden toplamda 13  ilmek eksiltilir.

Daha  sonra, şişteki diğer ilmeklerde örülerek sıra başına gidilir.Bundan sonra kol evi kesintisi devam ederken,  “V” Yaka oyuntusuna başlanır. Bunun için kenar banttaki lastik örgünün 8. ilmeği örüldükten sonra 9 ile 10. ilmeği birlikte örülerek, yaka kenarından her sırada 1 ilmek eksilterek örgüye devam edilir. Aynı zamanda, kol evinden de birer ilmek eksiltmeye devam edilir. Kol evinden toplam 16 ilmek eksiltilir. Yaka kenarından ise öndeki lastik bant ilmekleri dahil 46 ilmek kalana kadar, 1 ilmek eksiltme işlemine devam edilir.

Kol evi yüksekliği 21 cm olduktan sonra, Omuzdaki 46 ilmek 12+12+13 olarak  üç kademede kapatılır.(Önce omuz başındaki 12 ilmek kapatılır, diğer ilmekler örülür.Arkası  görüldüğü gibi örülür. Diğer sırada kalan 34 ilmeğin 12 ilmeği de kapatılır,diğer ilmekler örülür.Arka sıra örüldükten sonra geri kalan 13 ilmekte kapatılıp omuz oluşturulur. Şişte kalan 9 ilmeklik lastik bant, arka bedenin yaka kenarı olarak 7 cm daha örülüp ilmekler kapatılır.

SOL ÖN: Sağ ön gibi simetrik olarak örülür.

Parçaların Birleştirilmesi:  Düğmeler, dikilir. Omuzlar, ön ve arka bedenin yanları birbirine tutturularak dikilir.Ön bedenin her iki, yaka kenarındaki, lastik bantlarda, arka ortasına doğru,düzgün bir şekilde oturtularak dikilir.