Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Süveter ve Kazak

Erkek Süveter Modeli – Anlatımlı -Şiş Örgüsü

Erkek Süveter Örgü  Modeli 

Süveter modelimiz  6 – 7 yaş için uygun ölçülerde örülmüştür.

 Kullanılan Malzemeler : 200 gr orta kalınlıkta yün – 4,5 numara şiş 

 

Modele arka bedenden başlanır.

Şişinize 80 ilmek atınız ve 3 diş haraşo örgü örünüz.  3 diş haraşo örüldükten sonra model kurulur.

Modelin yapım videosunu izlemek isterseniz tıklayabilirsiniz.  https://youtu.be/6XGfmOKQiLU

Modelin yapılışı  

1 ve 3. sıra : ön yüz : 1 ters ilmek – 2 düz ilmek olarak olarak sıranın sonuna kadar örülür, sıranın sonunda 1 ters ilmek ile sıra tamamlanır.

2. sıra, arka yüz : örgünün arkasında ilmekleri görüldüğü gibi örünüz, yani 1 düz – 2 ters olarak sıranın sonuna kadar aynı işlemi tekrar ediniz.

4. sıra arka yüz : Şişteki bütün ilmekleri düz olarak örünüz. Ön yüzde bir sıra haraşo örgü oluşacaktır.

Birinci sıradan itibaren aynı işlemleri tekrar ediniz. Model arka beden de haraşo örgüden itibaren 30 cm örüldükten sonra, kol evi oyuntusuna geçilir.

Kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında  önce 3 ilmek –  sonra 2 

ilmek – en sonda ise – 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Toplamda 6 ilmek kapatılır. Kalan 68 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 15 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara, 23 +23  – ense içinde 22  ilmek ayrılır.

Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için; ilmekler kendi arasında ikiye bölünür. Sıra başındaki ilk 12 ilmek kapatılır,kalan 11 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  11  ilmek kapatılarak, sağ omuz bitirilir). Sıra  ense için ayrılan 22 ilmekte, onlarda  aynı sırada örülerek  kapatılır.  Şişte, sol omuz için kalan, 23 ilmek örülür. Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 2 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir.

  ÖN BEDEN: Ön beden de arka beden gibi 80 ilmek ile başlanır.Çocuk süveteri olduğu için eşit sayıda ilmek ile başladık. Arka beden gibi, aynı şekilde başlanır, model kurulur. Kol evi oyuntusuna gelince, ön bedenden her sıra başında önce 3+ 2 +1+ 1+ ilmek kesilir.Toplamda 7 ilmek eksiltilmiş olur. Şişte kalan 66 ilmek ile örgü devam ederken yaka oyuntusuna başlanır. İlmeklerin tam ortasından örgü ikiye ayrılır. Önce sağ beden örülür. Yaka kenarından şişimize haraşo bantın yapımı için 5 ilmek ilave ettik. Örgünün ön yüzünde, ilk 4 ilmeği haraşo örerken 5. ilmeği ve bir sonraki ön bedenden gelen 6. ilmeği ikisini beraber örüp 1 ilmek eksiltilmiş olacaktır. Ögünün ön yüzünde her sıra başında, bu şekilde 5. ve 6. ilmeği birlikte örüp 1 ilmek eksiltilerek yaka oyuntusu oluşturulacaktır. Şişte 23 + 5 ilmek haraşo bant dahil 28 ilmek kalana kadar bu şekilde ilmek eksiltilmesi yapılacak. Örgü boyu 15 cm olunca omuzdaki 23 ilmeğin arka beden gibi kapatılır. Kalan 5 ilmek haraşo bant 6 cm daha örüldükten sonra, ilmekler kapatılır. 

Sol ön beden de aynı şekilde simetrik olarak yapılır.

ÖRGÜNÜN BİTİRMES İ: Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle  dikilir. 6 cm lik haraşo bantlar birbirine tutturulup, arka bedene dikilir, yaka tamamlanır.

Sonra, kol çevresinden 76  ilmek toplanarak, 3 cm haraşo örgü örülür, İlmekler kapatılır.  Sonra  yan beden  dikişleri  dikilerek süveter tamamlanır.

Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.