Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Bayan Yelek Modeli – Şiş Örgüsü

Şiş Örgüsü Anlatımlı Bayan Yelek Modeli

MALZEMELER: 500 gr. orta kalınlıkta yün –  4,5 numara şiş – 6 adet düğme.

Modelimiz 44 beden ölçülerindedir.

İlmek Hesabı : 5 ilmek ve katlarından + 2 kenar ilmeği ilave edilir.

YAPILIŞI 

 

ARKA : 107 ilmek ile başlanır. Yeleğin alt kenarına 4 cm olacak şekilde,pirinç örgü örülür.

Pirinç Örgü : 1. sıra : 1 ilmek ters – 1 ilmek düz olarak sıra sonuna kadar aynı işlemi uygulayınız.

2. sıra : Yüz ilmeklerin üzerine ters – ters ilmeklerin üzerine düz örünüz. Aynı işlemleri uygulayarak devam ediniz.

4 cm pirinç örgünün üzerine, model kurulur. Model arka beden de 3 ters – 1 düz olarak kurulurken – ön yüzde 5 ters – 1 düz olarak kuruldu. 

Model ön yüzde : 1 düz – 3 ters – 1 düz – 3 ters olarak örgü devam eder.

Düz ilmek yalancı Selanik örgü olarak örülür.( yani düz ilmeğin bir altındaki yatay ipliğin altına batarak ilmek al)

Arka yüzde : 3 düz – 1 ters olarak ilmekleri gördüğün gibi ör.

Örgü boyu lastikten itibaren, 40 cm olunca hem kol oyuntusuna başlanır.  Kol çevresi  kenar lastik bantı için, şişe 6 ilmek ilave edilir ve kol oyuntusuna başlanır. Kol evi lastik bantı da pirinç örgü olarak çalışılır. Kol evindeki 6. ilmek, örgü boyunca hep düz örülürken, kol evindeki kesinti burdan yapılır.

Şişteki ilk 5 ilmek pirinç örgü olarak çalışılırken 6 – 7 – 8 ve 9. ilmek beraber düz olarak örülüp, 3 ilmek aynı anda eksiltilir. Örgüye şişteki diğer ilmekler örülmeden, geri dönülür.

Tekrar sıra başındaki 5 ilmek örülür, 6 – 7 – 8  ve 9. ilmek beraber düz olarak örülüp, 3 ilmek tekrar aynı anda eksiltilir. Tekrar sıra başına gidilmeden geri dönülüp ilmekler örülür.

Bu şekilde sıra başına gidilmeden 4 kez 3 ilmek birlikte eksiltilir. Toplamda 12 ilmek eksiltme yapıldıktan sonra sıra başına gidilir.

Diğer kenarda da aynı işlemler yapılır. Diğer kenarda 12 ilmek eksiltildikten sonra ki 3 boyunca, her sırada 1’er ilmek eksiltilir. Her kenardan toplamda 15’şer ilmek eksiltme yapıldıktan sonra şişteki 87 ilmek ile örgüye devam edilir. Kol evi yüksekliği 20 cm daha örüldükten sonra ilmekler 3′ bölünür.  29 +   29   + 29

Omuzdaki 29 ilmek 10 +10 + 9 olarak  üç kademede kapatılır. (Önce omuz başındaki 10 ilmek kapatılır, diğer ilmekler örülür.Arkası  görüldüğü gibi örülür.Diğer sırada kalan 19 ilmeğin 10 ilmeği de kapatılır,diğer ilmekler örülür.Arka sıra örüldükten sonra geri kalan 9 ilmekte kapatılıp omuz oluşturulur.

Ensedeki ilmekler tek seferde kapatılır.Daha sonra diğer omuzda aynı şekilde üç kademede kapatılıp örgünün arkası bitirilir.

SAĞ ÖN BEDEN : 63 İlmek ile başlanır.

Arka beden gibi  4 cm pirinç örgü, yapıldıktan sonra model kurulur. Yukarıda da belirttiğim gibi ön yüzde ters ilmeklerin sayısı 5 olacaktır. 5 ters – 1 düz olarak model kurulacaktır.

Sağ ön beden örülürken kenar lastik bant üzerine eşit aralıklarla 6 adet ilik açılır. Ön bedenin kenarındaki, lastiğin  ilmek sayısı, 7 olacaktır. 8. ilmek örgü boyunca düz olarak örülecektir. Yaka kenarındaki ilmek kesintisi bu 8. ilmekten yapılacaktır. 

Model, kol evine kadar aynı şekilde örülür. Kolun kenar lastik bantı için şişe 6 ilmek ilave edilir ve kol oyuntusuna başlanır.

Kol evindeki 6. ilmek, örgü boyunca hep düz örülürken, kol evindeki kesinti burdan yapılır.

Şişteki ilk 5 ilmek pirinç örgü olarak çalışılırken 6 – 7 – 8 ve 9. ilmek beraber düz olarak örülüp, 3 ilmek aynı anda eksiltilir. Örgüye şişteki diğer ilmekler örülmeden, geri dönülür.

Tekrar sıra başındaki 5 ilmek örülür, 6 – 7 – 8  ve 9. ilmek beraber düz olarak örülüp, 3 ilmek tekrar aynı anda eksiltilir. Tekrar sıra başına gidilmeden geri dönülüp ilmekler örülür.

Bu şekilde sıra başına gidilmeden 4 kez 3 ilmek birlikte eksiltilir. Toplamda 12 ilmek eksiltme yapıldıktan sonra

sıra başına gidilir ve yaka oyuntusuna başlanır.

Tekrar sıra başındaki 7 lastik ilmek örülür,  “V”  Yaka oyuntusuna başlanır. Bunun için kenar banttaki lastik örgünün 7. ilmeği örüldükten sonra 8.ile 9. ilmeği birlikte örülerek, yaka kenarından her sırada 1 ilmek eksilterek örgüye devam edilir.

Aynı zamanda, kol evinden de birer ilmek eksiltmeye devam edilir. Kol evinden toplam 17 ilmek eksiltilir.

Yaka kenarından ise öndeki lastik bant ilmekleri dahil 32 ilmek kalana kadar, 1 ilmek eksiltme işlemine devam edilir.

Kol evi yüksekliği 20 cm olduktan sonra, Omuzdaki 32 ilmek 9 + 9 + 8 ilmek olarak  üç kademede kapatılır.(Önce omuz başındaki 9 ilmek kapatılır, diğer ilmekler örülür.Arkası  görüldüğü gibi örülür. Diğer sırada kalan 23  ilmeğin 9 ilmeği de kapatılır,diğer ilmekler örülür.Arka sıra örüldükten sonra geri kalan 8 ilmekte kapatılıp omuz oluşturulur.

 

Şişte kalan 8 ilmeklik lastik bant, arka bedenin yaka kenarı olarak 7 cm daha örülüp ilmekler kapatılır.

SOL ÖN: Sağ ön gibi simetrik olarak örülür.

Cep Çalışması : Yeleğin sağ ve sol ön bedenlerine  cep örüldükten sonra, yeleğe uygun olan yerlere dışardan dikilerek bedene tutturulur. 

Parçaların Birleştirilmesi:  Düğmeler, dikilir. Omuzlar, ön ve arka bedenin yanları birbirine tutturularak dikilir.Ön bedenin her iki, yaka kenarındaki, lastik bantlarda, arka ortasına doğru,düzgün bir şekilde oturtularak dikilir.