Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Bebek Yeleği Modeli

MALZEMELER : Birer  yumak mavi ve beyaz bebe yünü –  3,5 numara şiş – 4 adet düğme.

Haraşo Örgü : Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur.Örgünün her iki yüzü de aynı görünümdedir.

YAPILIŞI: Örgüye arka bedenden   76 ilmek  ile başlanır.

Arka beden 15 diş haraşo örgü    olana kadar ( 6 cm )  örgü örülür.

Daha sonra her iki yandan 12′ şer ilmek kapatılır.

Şişte kalan 52 ilmek ile örgüye devam edilir.

52 ilmeğin ilk 11 ilmeği mavi yün ile haraşo örgü olarak örülür, sonraki 30 ilmek beyaz yün ile düz örgü örülür ve en sona kalan 11 

ilmek tekrar mavi yün ile haraşo örgü yapılır.                                                                                                     

                                                                                                                    Resimde de görüldüğü gibi 

Örgü bu şekilde aradaki beyaz yün ile 4 sıra düz örgü, örüldükten sonra tekrar mavi yün ile 3 diş haraşo örgü yapılır. Beyaz yün ile ördüklerimiz, 9 kez tekrarlanınca mavi yün ile  3 diş haraşo örgü örülüp, şişteki ilmekler ile ense ve omuz ayrımı yapılır. Arka beden boyu 25 cm olacak.   

Omuz için 16 ilmek örülür, ense de 20 ilmek kapatılır, tekrar diğer omuz için 16 ilmek örülerek, örgüye iki ayrı parça halinde devam edilir. Mavi yün ile örgü boyu 11 cm ( 28 diş haraşo) olunca tekrar, örgü birleştirilir. İki parça arasına tekrar 20 ilmek ilave yapılır.

 

Beyaz yün ile örülen yer 4 kez tekrarlandıktan sonra, mavi yün ile haraşo örgü devam eder. Örgü devam ederken her iki kenara bebe iliği açılır.

Bebe İliği Yapımı  Örgünün ön yüzünde ilk 4 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolanır, 2 ilmek birlikte örülür,diğer ilmekler de görüldüğü gibi örülür. İşin arkasında ilmekleri örerken,  doladığınız ilmeği de örünüz. Her iki kenarda 2’şer adet toplamda 4 adet ilik açılır.

Mavi yün ile arka bedendeki gibi 15 diş haraşo ( 6 cm ) oluşunca ilmekler kapatılarak örgü tamamlanır. Düğmeler dikilir. Ön bedeni istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Yaka kenarına beyaz yün ile zincir işi çalışılıp küçük çiçekler yapılarak örgü tamamlandı.