Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri Tığ oyası

Eski Kot Pantolondan Yelek Nasıl Yapılır

Kumaş ve Örgü Birleşimi

Eski Pantolondan Yelek Nasıl Yapılır

Evde kullanmadığınız eski pantolonlarını değerlendirip yelek yapmaya nedersiniz?

Gerekli malzemeler :  Eski kot pantolon – yün – yelek kalıbı – 1 ve 2.5 numara tığ – makas

Yapılışı : Öncelikle, Pantolonumuzun paçalarının düzgün yerlerinden güzelce kumaşlarımızı kesip çıkarıyoruz. Beden kalıbımıza uygun olarak, nerelere kumaş yerleştireceğimizi, kumaşların kaç cm olacağını, ayarladıktan sonra kumaş parçalarını eşit bir şekilde kesiyoruz. Kumaşların şeklini kaç cm olacağı size kalmış.

Kesilen kumaşları kalıbımızın üzerine istediğimiz bir şekilde yerleştiriyoruz.Kesim  işleminden sonra kumaşların kenarları  atmasın diye, etrafından overlog çekiyoruz.  

parçaları ayrı ayrı örüp hazırlıyoruz.

Daha sonra her parçanın etrafından, önce kenar tığlamasını ince tığımız ile (kumaşa rahat batabilmek için) yapıyoruz, üzerine trabzanlarla kafeslerden oluşan tığ örgümüzü, kalın tığımız ile örüyoruz.

İlk sırayı krem renkli yün ile başlangıç oyasını yandaki resimde görüldüğü gibi etrafından oyalıyoruz. İlk sırasını bitirdikten sonra 2.5  numaralı tığ ile örgüye devam ediyoruz.Kumaşın etrafındaki örgüyü bedenimize göre birkaç sırada tamamlayabilirsiniz.

Son sırada örgüyü örerken, aynı zamanda parçaları birbirine birleştiriyoruz.

Önce beden çevresini tamamlayın. Daha sonra roba kısmını birleştirirseniz daha iyi sonuç alırsınız. Yeleğin ön ve arka bedenin birleşme yerini krem renkli yünümüz ile bant havasında olacak şekilde yan kısımları birleştirdik.

Bütün parçaları birbirine örerek birleştirdikten sonra yeleğin her tarafından son bir kez bir sıra trabzan örgü yapılır, son sırada ise geriye dönük sık iğne çalışması yapılarak yelek tamamlanır.

öndeki iki parçanın üzerine ise yeleği süslemek için,elimizde var olan kullanmadığımız rengarenk düğmelerimizi dikip süsleme yaptık.

Harika bir eski kottan yeleğimizi tamamladık.

Sizlerde evinizde bulunan kot pantolonlarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir