Anasayfa Aplike El Nakışları Kanaviçe

Eski Kanaviçelerin Değerlendirilmesi – Aplike Çalışması

Bugün de sizlere kullanmadığınız kanaviçelerinizi değerlendirebilmeniz ve fikir oluşturması için bu örtü modelini paylaşıyorum.

Kanaviçenin etrafından kenarlarını çok ince kestiğimiz zaman sanki kumaşın  üzerine işlenmiş gibi gözüküyor. Eski kanaviçeleri başka bir kumaşa aplike ederek oluşturduğumuz sehpa örtüsü modeli. 

 

 

 

 

 

 

Kısacası elimizdeki, kanaviçenin nasıl başka bir kumaşa aplike edildiğinden bahsetmek istiyorum.

 Bunu yapmak için öncelikle işlememizi, kumaşa rahat monte edebilmek ve etrafını makinede rahat tutturabilmek için, kolalıyoruz  yada kestiğimiz  kanaviçeli parçamızın  arkasına  çift taraflı telayı yapıştırıyoruz.

Önce işlememizi,  kapsayacak büyüklükte tela kesip buharsız ütüyle işlememizin arkasına yapıştırıyoruz.

Sonra işlemenin 1- 2 mm  kenarından sivri uçlu bir makasla detaylara girip güzelce  kesiyoruz. Telanın arkasındaki kağıdı kaldırıp,  üstüne monte edeceğimiz yeni  sehpa örtülük kumaşımıza,  kanaviçe modelimizi istersek bütün, yada parça parça ayırıp,  yerleştireceğimiz yeri ayarladıktan sonra, ütü yardımıyla  buhar vermeden yapıştırıyoruz.

 

Daha sonra işlememizin etrafından  makinede  ince zigzag  yapılarak  kumaşların birbirine tutturulmasını sağlıyoruz.

Kanaviçeyi kumaşa aplike işlemini tamamladıktan sonra, kanaviçeyi ortada bırakacak şekilde,her iki kenara çekme ajur çalışması yaptık. Bu çalışmalara kumaşın dokuması uygun olduğu zaman çekme ajur yapıldığında örtüler daha da şık bir hale gelir.

Sehpanın kenar temizliğini de uzun kenarların, bitmişi 2 cm olacak şekilde katladık kısa kenarlarını ise saçak bırakarak kenar temizliğini yaptık.

Sonuç olarak ortaya son derece güzel ve kullanılabilecek bir örtü çıktı.

Sizlerde elinizdeki kullanmadığınız malzemelerinizi atmadan önce bizim çalışmamız gibi değerlendirmeniz dileği ile.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir