Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Bebek Hırkası Modeli – Yakadan Başlamalı

Bebek Hırkası Modeli – Yakadan başlamalı hırka modeli

Kullanılan malzemeler : 2 yumak bebe yünü – 3.5 numara şiş  – 5 düğme.

Bebe İliği Yapımı : Kenardaki 6 ilmeklik patın üzerine açılır. Örgünün ön yüzünde ilk 3 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolanır, 2 ilmek birlikte örülür,diğer ilmeklerde görüldüğü gibi örülür. İşin arkasında ilmekleri örerken,  doladığınız ilmeği de örünüz.

Haraşo Örgü : Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur. Örgünün her iki yüzü de aynı görünümdedir.

Şişinize 76 ilmek atınız ve 6 diş haraşo örgü örünüz.  3 diş haraşo örüldükten  sonra hırkanın sağ tarafına, bebe iliği açılır. İlik açıldıktan sonra 3 diş daha haraşo örgü örüldükten sonra (toplamda 6 diş haraşo olacak)

Diğer iliklerde 6 -7 cm arayla açılır.

Sonra örgünün ön- kol – arka beden ayrımı yapılır.

Bunun için 6 ilmek kenar bantı olacak – 8 ilmek düz  (sol ön beden) – 1 ilmek artır – 2 ilmek düz ör – 1 ilmek artır – 9 ilmek düz (kol) – 1 ilmek artır – 2 ilmek düz ör – 1 ilmek artır – 22 ilmek düz ör ( arka beden ) – 1 ilmek artır – 2 ilmek düz ör – 1 ilmek artır – 9 ilmek düz (kol) – 1 ilmek artır – 2 ilmek düz ör – 1 ilmek artır –8 ilmek düz (sağ ön beden )  – 6 ilmek kenar bant ayrımı yapılarak. hırkanın ön .kol ve arka için ilmek ayrımı yapılır.

Örgünün arkasını 6 ilmek kenar bantlarını haraşo, diğer ilmekleri tersleri ters, düzleri düz olarak örünüz.

Bu şekilde resimde de görüldüğü gibi, toplamda 20 artırma yapılır.

20 artırmadan sonra şişte toplam 236 ilmek olacaktır.

İlmek ayrımı : sol ön, 35 ilmek – sol kol , 51 ilmek – arka beden : 64 ilmek – sağ kol : 51 ilmek – sağ ön : 35 ilmek

Sonra önce kollar örülür. Modelin ilmek sayısının tamamlanabilmesi için şişteki ilmeklerin başına ve sonuna birer ilmek artırılarak ilmek sayısı 53 ilmeğe çıkarılır.

Model kurulumu : Bir model 12 ilmek üzerine kurulur.

1. sıra:  1 kenar ilmek – 1 ilmek düz – “1 artır – 4 ilmek haraşo – 3 ilmeği beraber topla – 4 ilmek haraşo – 1 artır – 1 ilmek düz ” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla sıranın sonunu 2 düz ile tamamla. 

Örgünün arkası haraşo örgü olan yerler düz, diğer ilmekler ters örülür.

3 .sıra :  1 kenar ilmek – 2 ilmek düz – “1 artır – 3 ilmek haraşo – 3 ilmeği beraber topla – 3 ilmek haraşo – 1 artır – 3 ilmek düz ” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla sıranın sonunu 3 düz ile tamamla.

5.sıra :  1 kenar ilmek – 3 ilmek düz – “1 artır – 2 ilmek haraşo – 3 ilmeği beraber topla – 2 ilmek haraşo – 1 artır – 5 ilmek düz ” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla sıranın sonunu 4 düz ile tamamla.

7.sıra :  1 kenar ilmek – 4 ilmek düz – “1 artır – 1 ilmek haraşo – 3 ilmeği beraber topla – 1 ilmek haraşo – 1 artır – 7 ilmek düz ” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla sıranın sonunu 5 ilmek düz ile tamamla.

9.sıra : 1 kenar ilmek – 5 ilmek düz – “1 artır – 3 ilmeği beraber topla – 1 artır – 9 ilmek düz – ” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla sıranın sonunu 6 düz ilmek ile tamamla.

Şimdi modelin haraşo örgü yerleri değişecek 11 ilmek düz olan yere haraşo örgü kurulacak. Model başta yarım model olarak kurulur.

1 kenar ilmek – 2 ilmeği beraber topla – 4 ilmek haraşo – 1 artır – 1 ilmek düz – “1 artır – 4 ilmek haraşo – 3 ilmeği beraber topla – 4 ilmek haraşo – 1 artır – 1 ilmek düz ” tırnak işareti arasındaki yeri tekrarla sıranın sonunu 4 haraşo – 2 ilmeği beraber topla – 1 düz ile tamamla. 

Model bu şekilde örülür. Örgü boyu kol için 16 cm olunca 5 diş haraşo yapılıp kol tamamlanır. 

Diğer kolda aynı şekilde örülür.

Beden kısmı için şişte bekletilen 128 ilmek ile ön ve arka beden beraber örülür. Model 12 ilmek ve katları + 1 ilmek ilavesi yapılarak oluşur.

Bizim şişimiz de modelin tamamlanabilmesi için 5 ilmeğe ihtiyacımız var.Ön ve arka beden birleşme yerlerine bir yere 2 ilmek, diğer tarafa 3 ilmek ilave edilerek ilmek sayısı 133 ilmeğe çıkarıldıktan sonra model kurulur.

Kol evinden itibaren model 18 cm örüldükten sonra, 5 diş haraşo örgü örülür ve ilmekler kapatılır.

Koltuk altı dikişlerini yaptıktan sonra düğmeleri de dikip hırkayı  tamamladık.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir