Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Şiş Örgü Bluz Modeli

Bluz Modeli

Gerekli Malzemeler : 400 gr yün – 7 numara şiş

40 Beden ölçülerinde örülmüştür.

Yapılışı : Arka beden : Şişe 75 ilmek atılır. Lastik olarak, 5 cm pirinç örgü  yapılır.Daha sonra düz örgüye geçilir. Örgü boyu 34 cm olunca, tekrara pirinç örgüye geçilir. 2 cm pirinç örgüden sonra, kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında  önce 4 ilmek kesilir.  sonraki sırada iç taraf

tan kesme işlemi yapılır. Sıra başındaki 3 ilmek örülür, sonraki 3 ilmek birlikte örülerek 2 ilmek eksiltilir. Bu işlem her iki kenarda 2 kez tekrar edilerek, kol evi oyuntusu yapılır.

Kalan 59 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 21 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara, 21 + 21– ense içinde 17  ilmek ayrılır ve yaka oyuntusu yapılır.

Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için; ilmekler kendi arasında ikiye bölünür. Sıra başındaki ilk 11 ilmek kapatılır,kalan 10 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  10  ilmek kapatılarak sağ omuz bitirilir). Sıra  ense için ayrılan 17 ilmekte, onlarda  aynı sırada örülerek  kapatılır.  Şişte, sol omuz için kalan, 21 ilmek örülür. Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 2 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir.

  ÖN BEDEN: Şişe 80 ilmek atılarak başlanır. Arka beden gibi aynı şekilde kol evi oyuntusuna kadar örülür.  kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında  önce 4 ilmek kesilir.  sonraki sırada iç taraftan kesme işlemi yapılır. Sıra başındaki 3 ilmek örülür, sonraki 3 ilmek birlikte örülerek 2 ilmek eksiltilir. Bu işlem her iki kenarda 3 kez tekrar edilerek, kol evi oyuntusu yapılır.

Kalan 60 ilmek ile  örgü devam eder. Kol evi yüksekliği 10 cm, olunca yaka oyuntusu yapılır. Örgünün ortasındaki 18 ilmek kapatılır.Bundan sonra iki ayrı parça halinde örülür. Kol evi yüksekliği 21 cm olunca omuzdaki ilmekler arka bedendeki gibi iki aşamada kapatılır.

Kolun örülüşü : Şişe 45 ilmek atılarak pirinç örgü yapılır. 8 cm örüldükten sonra kol oyuntusu yapılır. Önce 3 – sonra 2 – 1 ve en son olarak 1 ilmek daha kapatılır. Şişte kalan 31 ilmek bir cm daha örüldükten sonra ilmekler tek seferde kapatılır.

Parçaların Birleştirilmesi:  Omuzlar birleştirilir.

Sonra ön ve arka bedenin  yan kısımları  dikilir. Kol dikimi ise kol evi oyuntusu olan yerlerde resimdeki gibi dikilirken tek seferde kestiğimiz ilmekler dikilmeyerek omuzlar açıkta bırakılır.

.