Anasayfa Anlatımlı Örgüler El Örgüleri Hırka - Yelek Modelleri

Bayan Hırka Modeli – Saç Örgülü

Bayan Hırka Modeli – Baştan Sona Anlatımı ve Yapılışı

38 Beden ölçülerinde çalışılmıştır. Kullanılan malzemeler :  500 gr orta kalınlıkta yün – 4 numara şiş – 5 adet düğme.

Hırkamız son derece kullanışlı ve güzel bir model.

YAPILIŞI 

ARKA: 90 ilmek ile başlanır. Yeleğin alt kenarına 4 cm pirinç örgü yapılır.

Pirinç Örgü Yapılışı : 1.sıra : 1 ilm ters – 1 ilm düz örünüz. Sıra sonuna kadar aynı işlemleri tekrarlayınız.

2. sıra : Yüz ilmek üzerine ters – ters ilmek üzerine düz örünüz.

Aynı işlemleri tekrarlayarak örgüye devam ediniz.

4 cm pirinç örgünün üzerine arka beden de düz örgü örülür.Lastik örgüden itibaren 36 cm düz örgü örüldükten sonra kol evi kesimi yapılır. 

Kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında, ( 3 + 2 + 1 + 1 ) önce 3 ilmek +  sonra 2 ilmek + en sonda ise + 1 + 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır. Kalan 76 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi yüksekliği 20 cm, olunca  ilmekler 3’e bölünür. Omuzlara, 25 + 25 ilmek, ense içinde 26  ilmek ayrılır.

Önce sağ  omuzdaki ilmekler kapatılır.( Omuza eğim vermek için; ilmekler kendi arasında üçe bölünür.

Sıra başındaki ilk 9 ilmek kapatılır,kalan 16 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  8  ilmek kapatılır,kalan 8 ilmek örülür, arka sıra örülür. Ön yüze gelince son kalan 8 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir).

Sıra  ense için ayrılan 26 ilmekte, onlarda  aynı sırada örülerek  kapatılır.  Şişte, sol omuz için kalan, 25 ilmek örülür. Sıra başına gelince sağ omuzu kestiğimiz gibi, 3 sırada sol omuzda kapatılarak  arka beden bitirilir.

 SAĞ ÖN BEDEN: 52  ilmek ile başlanır.  4 cm pirinç örgü örülür.

 

Sonra saç örgüleri için model kurulur. 8  ilmek  kenar bantı için pirinç örgü olarak devam eder.10 ilmek düz – 2 ters – 12 ilmek düz (saç örgüsü için )  – 2 ters – 18 ilmek düz. olarak ilmek hesaplaması yapılır.

Örgü boyunca eşit aralıklarla 5 adet boyuna ilik açılır.

Örgü bu şekilde örülürken ilk saç örgülerini 6 sıra sonra, ilk 3 ilmeği iki ucu sivri yardımcı bir şişe alıp örgünün arkasında bekletiniz. Ondan sonraki 3 ilmeği düz örünüz. Yardımcı şişte bekletilen 3 ilmeği düz örünüz. Sonraki 3 ilmeği yardımcı şişe alıp, örgünün ön yüzünde bekletiniz. Ondan sonraki 3 ilmeği düz örünüz. Yardımcı şişte bekletilen 3 ilmeği de düz örerek saç örgümüz tamamlanmış olur.  İlmek çaprazlama işlemi, içten dışa doğru yapılacak.

ilk saç örgülerini 6 sıra sonra, diğerlerini ise 12 sırada bir ilmekleri çaprazlandırınız. Diğer ilmekleri ise örgü boyunca aynı şekilde örünüz.

Örgü boyu 36 cm olunca,

Kol evi için her iki kenardan, sıra başlarında, ( 4 + 2 + 1 + 1 ) önce 4 ilmek +  sonra 2 ilmek + en sonda ise + 1 + 1 ilmek kapatılarak,  kol evi oyuntusu yapılır.

Kalan 44 ilmek ile  örgü devam eder.

Kol evi yüksekliği 12 cm, örüldükten sonra, yaka oyuntusuna geçilir.

Sonraki sıralarda yaka kenarından  ( 12 + 4 + 2 + 1 ), önce 12 ilmek kapatılır,sonraki her sıra başında  önce 4 ilmek  + 2 ilmek + 1 ilmek, kesilerek yaka oyuntusu tamamlanır.

Kol evi yüksekliği 20 cm olduktan sonra, şişte kalan 25  ilmek ile omuzdaki ilmekler kapatılır. 

Sıra başındaki ilk 9 ilmek kapatılır,kalan 16 ilmek örülür. Örgünün arkası örülür.Ön yüzde tekrar sıra başındaki  8  ilmek kapatılır,kalan 8 ilmek örülür, arka sıra örülür. Ön yüze gelince son kalan 8 ilmekte kapatılarak sağ omuz bitirilir).

Sol Ön Beden : Sağ ön bedenin simetrisi olarak çalışılır. 

Kol Çalışması : Şişe 42 ilmek atılır, 4 cm pirinç örgü ile lastik örgü örülür. Kolda düz örgü örülür.

Kol evine kadar yapılacak artırmaları kendiniz, kol genişliğinize göre  yanlardan ilmek artırmalarınızı  eşit aralıklarla yapınız.

Modelimizdeki  kol genişliğini, eşit aralıklarla 2 – 3 cm aralıklarla her iki kenardan birer ilmek artırılır. Hırkanın kol boyunu bileğin üzerinde olacak  şekilde ayarladık.

Kol evi oyuntusuna gelince, şişteki ilmek sayısı,  62 ilmeğe  ulaşınca  ve kol boyu 42 cm olunca, Kol evi oyuntusu için ,her iki kenardan önce  3 ilmek –  sonra 2 ilmek – sonraki her sıra başında 1’er ilmek kapatılarak örgüye devam edilir.

Şişte 18 ilmek kalana kadar her sıra başında 1 ilmek eksiltmeye devam edilir. Sonraki sıra başlarında,  önce 2 – sonra 3 – daha sonra 3 ilmek kapatılır -en sonda şişte kalan 8 ilmek kapatılarak kol tamamlanır. Diğer kolda aynı şekilde örülür.

Parçaların Birleştirilmesi:  Omuzlar, makina dikişi tekniğiyle dikilir. Sonra ön ve arka bedenin  yan kısımları  dikilir Kolun önce yan dikişleri dikilir daha sonra kol yerine güzelce oturtularak dikiş tamamlanır.

Yaka kenarından şişe 100 ilmek alınarak şişe  toplanır. 8 cm pirinç örgü yapıldıktan sonra ilmekler kapatılır.  örgü ikiye katlanıp dikilir.

Düğmeler dikilir. Kolun dirsek kısmına parça dikilir.  Saç örgülerinin aralarından deri şerit geçirilir.ve yaka kenarına da deri den kemer geçirilerek hırkamız tamamlanır.

Hırkamızın modeli hem çok güzel, hemde son derece kullanışlı.

 

Ördüklerinizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir