Anasayfa Anlatımlı Örgüler Bebek Örgüleri El Örgüleri

Bebek Yeleği Modeli – Baştan Sona Anlatımlı

Bebek Yeleği  modeli

MALZEMELER : Birer yumak krem ve yavruağzı renginde bebe yünü-  3.5 numara şiş – 3 adet düğme

YAPILIŞI : Modelimiz haraşo örgü tekniği üzerine kurulmuş , sadece modelin olduğu yer, düz örgü tekniği ile örülmüştür.

Haraşo Örgü : Örgünün, işin yüzünden ve tersinden aynı ilmekle, aynı şekilde örülmesiyle oluşur. Örgünün her iki yüzü de aynı görünümdedir.

Yeleğimiz sağ ön, arka ve sol ön olmak üzere üç parçadan oluşup, ayrı ayrı örülmektedir.

 

 

 

 

SOL ÖN: 42 ilmek ile başlanır. Önce yeleğin kenar bantı için,8 ilmek haraşo, sonraki ilmekler 2 düz – 2 ters olacak şekilde diğer ilmekler örülür. Örgümüz bu şekilde 5 cm olacak şekilde örülür. 5 cm lastik örgünün üzerine model kurulur.

Model 11 ilmek üzerine kurulur.

1.sıra : 13 ilmek haraşo – 3 düz – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır – 1 düz–  1 artır –  2 ilmeği birlikte ör – 3 düz –18 ilmek haraşo

2.sıra örgünün arkası ve örgü boyunca : Örgünün arkası, modelin olduğu 11 ilmek ters diğer ilmekler haraşo örgü olduğu için hem ön yüzde, hem arka yüzde aynı şekilde örülür.

3.sıra :  13 ilmek haraşo – 2 düz – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır –  3 düz –  1 artı

r – 2 ilmeği birlikte ör – 2 düz – 18 ilmek haraşo olarak örülür.

5.sıra :   13 ilmek haraşo –1 düz – 2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır –  5 düz – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 1 düz – 18 ilmek haraşo –

7.sıra : 13 ilmek haraşo –2 ilmeği birlikte sağa dönük olarak kes – 1 artır – 7 düz – 1 artır – 2 ilmeği birlikte ör – 18 ilmek haraşo 

9.sıra:   1.sıra ile 8.sıraların arası tekrar edilir.

Örgümüz lastik örgüden itibaren 12 cm olunca, yaka kesintisine başlanır.

Sol ön beden olduğu için arka yüzde ilmek kesintisini uygulayacam.

Yaka kenarındaki 8 ilmek olan haraşo örgünün ilk 7 ilmeğini örüyorum. 8 ve 9. ilmeği birlikte örüyorum.

Her sırada 1 ilmek eksiltmiş olacam. Modelime kaldığım yerden devam ediyorum. Yaka kenarında 8 ilmeğim kalana kadar 1 ilmek eksiltiyorum. 18 olan ilmeğim 8 ilmeğe inmiş olacak. (10 ilmeğim eksilecek).

Bundan sonra örgüye ilmek eksiltmeden devam edilecek. Taki örgü boyu 19 cm olunca, kol evi oyuntusu yapılacak. Ön yüzde sıra başındaki ilk 5 ilmeği kol evi oyuntusu için kapatıyorum.

Şişimde bulunan 37 ilmeğimi, kol evi yüksekliği için,12 cm olana kadar örüyorum.  Örgü boyu 12 cm olunca şişimde bulunan ilmeklerimi kapatıyorum.

SAĞ ÖN: Sol ön beden gibi örülür. Örülürken eşit aralıklarla 12 cm olan örgü boyuna gelene kadar 3 adet bebe iliği açılır.

Bebe İliği Yapımı : Kenardaki 8 ilmeklik patın üzerine açılır. Örgünün ön yüzünde ilk 4 ilmek örülür, şişe 1 ilmek dolanır, 2 ilmek birlikte örülür,diğer ilmeklerde görüldüğü gibi örülür. İşin arkasında ilmekleri örerken,  doladığınız ilmeği de örünüz.

 

 

 

Arka beden :  Arka beden için yavru ağzı renk ile şişime 78 ilmek atıyorum.  2 düz – 2 ters olacak şekilde lastik örgüm 5 cm olacak şekilde örülür.

5 cm lastik örgünün üzerine model kurulur. 13 ilmek haraşo – 11 ilmek model – 30 ilmek haraşo – 11 ilmek model – 13 ilmek haraşo olacak şekilde ilmek düzenlemesi yapılır. Örgü boyu 19 cm olunca her iki kenardan 5′ er ilmek kol evi oyuntusu için kapatılır. Şişte bulunan ilmeklerim ile kol evi yüksekliği 12 cm olunca bütün ilmekler kapatılıp arka beden tamamlanır.

 

 

 

 

 

 

Örgünün birleştirilmesi : Omuzlar  ve yanlar düzgün bir şekilde çırpma dikişi ile birleştirilir.  3 adet düğme iliklerin tam karşısına gelecek yere dikilir. Modeli kurduğumuz yerlere uygun renkte bir yün ile süsleme yapıldı.

 

       

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir